Kad un kāpēc kredītvēsture ir svarīga?

Finanšu nozarē kredītvēsturei ir īpaša loma – no tās atkarīga noteiktu pakalpojumu pieejamība. Kredītu salīdzināšanas uzņēmums Sortter ir apkopojis informāciju un ieteikumus par kredītvēsturi un tās nozīmi.

Kas ir kredītvēsture?
Kredītvēsture, kā var secināt no vārda nozīmes, ir informācija par juridiskas personas kredītsaistībām un to atmaksu, kas bankām un nebanku aizdevējiem palīdz izvērtēt potenciālā vai esošā klienta maksātspēju un veikto maksājumu disciplīnu. Vērtējot kredītvēsturi, vērā tiek ņemta arī maksājumu vēsture. Kredītvēsture tiek pārbaudīta, izmantojot noteiktas datubāzes un parādu reģistrus.

Kāpēc svarīgi maksāt rēķinus savlaicīgi, un kā rīkoties gadījumos, kad radušies sarežģījumi?
Diemžēl sabojāt kredītvēsturi iespējams diezgan ātri un dažreiz pat neapzināti, un parādu noilgums dažkārt iestājas vien pēc 10 gadiem. Tādēļ, ja kādu no maksājumiem nav iespējams veikt savlaicīgi, nekavējoties ir jāsazinās ar kredītiestādi vai pakalpojumu sniedzēju, lai vienotos par abām pusēm izdevīgu risinājumu un nesabojātu savu kredītvēsturi.

Kad kredītvēsture tiek ņemta vērā?
Veicot apzinīgu vai neapzinīgu maksājumu kavēšanu vai saistību nepildīšanu, tiek negatīvi ietekmēta uzņēmuma kredītvēsture, un nākotnē tas var kalpot par iemeslu kredīta atteikumam vai augstāku kredīta procentu likmju piedāvājumam.

Kur iespējams pārbaudīt savu kredītvēsturi?
Šādu iespēju piedāvā Kredītinformācijas Birojs vietnē www.manakreditvesture.lv, CREFO Birojs (www.crefobirojs.lv), kā arī Latvijas Bankas Kredītu reģistrs (www.manidati.kreg.lv). 

Finanšu palīgs Sortter
Kredītu salīdzināšanas platforma Sortter ir Somijā radīts projekts, kas tiek adaptēts arī Latvijā. Sortter pamatdarbība ir veikt kredītu salīdzināšanu un izglītot apmeklētājus dažādos ar finansēm saistītos jautājums. Piemēram, Sortter blogā var uzzināt vērtīgu informāciju par jautājumiem, kas saistīti ar finansēm, nodokļiem, dažādiem regulējumiem. 

Pret ikvienu maksājumu jāizturas atbildīgi
Kā minēts iepriekš, kredītvēsture tiek veidota ilgtermiņā un var ietekmēt uzņēmuma finansiālās iespējas nākotnē. Līdz ar to vienmēr ir rūpīgi jāizvērtē finansiālās saistības un jāapzinās to izpildi. Sortter iesaka neatlikt maksājumus un rūpīgi izturēties pret visa veida saistībām. Šādiem mērķiem lieti var noderēt banku piedāvātie regulārie jeb automātiskie maksājumi. Gadījumos, kad maksājumu līdz noteiktajam termiņam veikt nav iespējams, uzreiz par to jāsazinās ar pakalpojuma sniedzēju, lai atrastu vislabāko risinājumu. 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu