Banner 980x90

Dombrovskis: Pašlaik visbūtiskāk ir nepieļaut finansiālās nestabilitātes izplatīšanos

Pašlaik būtiskākais ir nepieļaut finansiālās nestabilitātes izplatīšanos, taču tālākais būs atkarīgs no Grieķijas referenduma rezultāta, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Valdis Dombrovskis (V).

Dombrovskis atgādināja, ka vienošanās starp Grieķiju un aizdevējiem nav panākta, līdz ar to rīt, 30.jūnijā, beidzas pašreizējā starptautiskā aizdevuma programma. Tāpat jau drīz, 5.jūlijā, plānots referendums par to, vai Grieķija atbalsta programmas nosacījumus.

"Tomēr problēma ar referendumu ir tāda, ka jautājums nav korekti noformulēts, jo, pirmkārt, programma beidzās, bet otrkārt - šis jautājums neatspoguļo pēdējo piedāvājumu, kas bija uz galda, kad Grieķijas puse pameta sarunas," skaidroja Dombrovskis, piebilstot, ka EK priekšsēdētājs Žans Klods Junkers šodien savā paziņojumā izteica aicinājumu referendumā balsot "par", tādējādi parādot politisko gribu sadarboties ar Eiropu. "Faktiski meklēt problēmas risinājumu," sacīja EK pārstāvis.

Dombrovskis arī informēja, ka paralēli norisinās darbs pie tā, lai nodrošinātu finanšu stabilitāti eirozonā, nepieļaujot domino efektu - finansiālās nestabilitātes izplatīšanos. Par to sestdien arī norisinājušās sarunas eirozonas valstu finanšu ministru neformālajā sanāksmē, kurā piedalījās astoņpadsmit valstu ministri, izņemot Grieķijas pārstāvjus.

"No eirogrupas un Eiropas Centrālās bankas, kā arī citu institūciju puses, ir skaidra apņemšanās nepieļaut krīzes ieplatīšanos," skaidroja Dombrovskis, piebilstot, ka tam ir arī pietiekami finanšu un citu veidu instrumenti.

Vaicāts par iespējamo darbību gadījumā, ja Grieķijas iedzīvotāji gaidāmajā referendumā tomēr dod "nē" vārdu, Dombrovskis atzina, ka situācija pašlaik ir pietiekami sarežģīta, taču referendums tiek uztverts kā politisks signāls par to, vai Grieķija ir gatava konstruktīvi sadarboties ar pārējām eirozonas un Eiropas Savienības valstīm savu problēmu pārvarēšanai.

"No Eiropas puses tas tika uzsvērts uzreiz pēc eirogrupas - Grieķija paliek kā eirozonas valsts, un tas ir ļoti skaidrs uzstādījums," pauda viceprezidents.

Viņš gan ar nožēlu atzina, ka Grieķijas valdības rīcība daudzu mēnešu laikā sarunās, tāpat atsaucot sarunvedējus, kā arī izsludinot referendumu, nav konstruktīva, pakļaujot Grieķiju būtiskām finanšu un ekonomiskajām problēmām. "Bankas ir slēgtas, ekonomika ir atpakaļ recesijā. Problēmas ir nopietnas, un būs nepieciešami ļoti nopietni papildus pūliņi, lai to visu pārvarētu," sacīja Dombrovskis. "Grieķijas ekonomika pagājušajā gadā bija atgriezusies pie ekonomiskās izaugsmes. Vēl šogad gada sākumā mēs prognozējām 2,5% izaugsmi," iepriekšējo situāciju raksturoja EK viceprezidents.

Tikmēr, vaicāts par Grieķijas rīcību, publiskojot tikai daļu no piedāvājuma, Dombrovskis norādīja, ka tieši šī iemesla dēļ EK publicējusi pēdējo piedāvājumu, "kas bija uz galda, kad Grieķijas pārstāvji piecēlās un aizgāja".

"Šis dokuments ir publiski pieejams, kas ļauj cilvēkiem Grieķijā un visā Eiropā ar to iepazīties pilnā apjomā," pauda Dombrovskis.

Grieķijas krīze padziļinājās sestdien pēc tam, kad Eiropas partneri reaģēja uz Grieķijas premjerministra Alekša Cipra aicinājumu rīkot referendumu par starptautisko kreditoru izteiktajiem priekšlikumiem, atsakoties pagarināt valsts glābšanas programmas termiņu pēc 30.jūnija.

Grieķijai 30.jūnijā jāatmaksā Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) 1,6 miljardi eiro.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)