Banner 980x90

Vecgaile: elektroenerģijas tirgus atvēršana ir tālredzīgs solis

Kopumā elektroenerģijas tirgus atvēršana ir stratēģiski tālredzīgs un izdevīgs solis, portālā "www.makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomiste Linda Vecgaile.

Analizējot Latvijas ceļu uz elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu un Igaunijas pieredzi, ekonomiste norāda, ka šāds pasākums veicina jaunu starpsavienojumu izveidi. Patlaban kaimiņvalstis aktīvi strādā pie tā, lai izbūvētu jaunas elektrības pārvades sistēmas ar Skandināvijas valstīm, kas palielinās piegādātās elektroenerģijas jaudas un nākotnē, visticamāk, veicinās elektrības cenu mazināšanos.

"Latvijas gadījumā paredzams, ka jau pāris gadu laikā pēc tirgus liberalizācijas būs iespējams iegādāties Skandināvijā, Polijā vai citur ražotu elektroenerģiju, tātad diversificēt piegādes tirgus, kas ļautu pamatoti diskutēt par pietuvināšanos reālai konkurencei elektroenerģijas tirgū," akcentē Vecgaile.

Vērtējot elektroenerģijas tirgus atvēršanu Latvijā īsā termiņā, tā atlikšana līdz 2015.gada 1.janvārim ietekmēs inflācijas tendences - inflācijas rādītājs samazināsies šogad un paaugstināsies nākamgad. Šāds inflācijas svārstīgums rada neskaidrības un apgrūtina saimniecisko lēmumu pieņemšanu.

Tāpat elektroenerģijas tirgus atvēršanas atlikšana ietekmē Latvijas kā sadarbības partnera tēlu. Latvijā elektroenerģijas pārdošanas licences bija saņēmuši četri komersanti, kuriem līdz ar tirgus liberalizācijas atlikšanu izstrādātie uzņēmējdarbības plāni ir jāatliek.

Analizējot elektroenerģijas tirgus liberalizāciju Igaunijā, ekonomiste norāda, ka, no vienas puses, tas izraisīja strauju elektrības rēķina palielināšanos, taču, no otras puses, konkurences pieauguma iespējas jau ir uzrādījušas cenu pazeminošu ietekmi. 2013.gadā kopumā elektrības cena par vienu kilovatstundu (kWh) pieauga par 28,7% salīdzinājumā ar 2012.gadu. Elektroenerģijas cenas pieaugums veidoja aptuveni vienu procenta punktu no kopējās inflācijas.

Saskaņā ar Igaunijas Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2013.gada janvārī kopējā elektrības cena par vienu kWh bija par 23,6% augstāka nekā 2012.gada decembrī un par 26,9% augstāka nekā janvārī pirms gada. Visaugstāk elektroenerģijas cena par vienu kWh pieauga 2013.gada jūnijā, kad tā bija par 10,7% dārgāka nekā maijā.

Ievērojamais kāpums Igaunijā tika skaidrots ar pārvades kapacitātes un konkurences trūkumu starp elektroenerģijas piegādātājiem. Tika solīts, ka 2014.gadā tiks atvērts jauns elektrības kabelis starp Igauniju un Somiju, kas palielinās elektrības pārvades jaudu ar Skandināvijas valstīm, tādējādi veicinot konkurences pieaugumu Igaunijas elektroenerģijas tirgū un cenu mazināšanos, kas secīgi mazinātu arī kopējo patērētās elektrības rēķinu. Mēnešiem ritot, elektrības cenas saskaņā ar "Nord Pool Spot" datiem pakāpeniski līdzsvarojās ar elektrības cenām Somijā.

Šā gada janvārī un februārī vidējais elektroenerģijas rēķins par vienu kWh saskaņā ar "Eurostat" datiem ir samazinājies par attiecīgi 1,3% un 4,1% salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem.

Elektroenerģijas cenu kritums tiek skaidrots ne tikai ar jaunā "EstLink2" elektrokabeļa izbūvi, kas kopā ar "EstLink1" nodrošina elektrības pārvades jaudu no Somijas 1000 megavatu (MW) apmērā, pārsniedzot elektrības vidējo patēriņu Igaunijā. Cenu tendences noteica arī enerģijas izstrādes kāpums Somijā novembrī un decembrī augstāka ūdens līmeņa dēļ, kā arī samazinātais elektroenerģijas patēriņš Igaunijā saistībā ar siltajiem ziemas mēnešiem.

Igaunijā pašlaik ir aptuveni 12 uzņēmumi, kas tirgo elektrību mājsaimniecībām, savukārt Latvijā elektroenerģijas pārdošanas licences uz šo brīdi ir saņēmuši četri komersanti.

Kā uzsver Vecgaile, brīvā elektroenerģijas tirgus ieviešana veicināja elektroenerģijas pārdevēju diversifikāciju un pastiprināja konkurenci Igaunijā. Valstij piederošā elektrības ražotāja un pārdevēja "Eesti Energia" klientu skaitam sarūkot, tā tirgus daļa kopš elektroenerģijas tirgus liberalizēšanas ir samazinājusies par aptuveni 11 procenta punktiem. Mājsaimniecību noslēgto līgumu skaits ar citiem elektrības pārdevējiem Igaunijā svārstās no mēneša uz mēnesi, kas liecina par to, ka mājsaimniecības izmanto tām doto iespēju ik mēnesi pārslēgt līgumu ar jaunu elektrības pārdevēju, kas attiecīgajā brīdī tirgū piedāvā izdevīgāku darījumu.

Kā ziņots, Saeima martā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumu Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot, ka mājsaimniecībām elektroenerģijas tirgu atvērs no 2015.gada 1.janvāra, nevis no šā gada 1.aprīļa, kā tas bija plānots iepriekš.

Ņemot vērā izmaiņas likumdošanā, kas paredz atlikt elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām līdz 2015.gada 1.janvārim, no šā gada 1.aprīļa līdz gada beigām AS "Latvenergo" turpinās pārdot elektroenerģiju atbilstoši līdz šim spēkā esošajiem līgumiem un par "Starta" un "Pamata" tarifu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)