Banner 980x90

VARAM vēlas veicināt iekļaušanos Eiropas vienotajā digitālajā tirgū

Lai arī līdz šim Latvijas e-pārvalde ir attīstījusies nacionālā mērogā, Latvijas publiskajiem pakalpojumiem un atsevišķos gadījumos arī datiem ir jābūt pieejamiem vienotajā tirgū. Tāpēc, pastāvot arī brīvai iedzīvotāju, pakalpojumu un preču plūsmai, Latvijai ir jāiekļaujas Eiropas vienotajā digitālajā tirgū, teikts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotajās Informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādnēs 2014.-2020.gadam.

Lai Latvija varētu pievienoties Eiropas vienotajam digitālajam tirgum, ir jānodrošina e-pārvaldes nacionālo risinājumu sadarbības spēja ar ES risinājumiem, kā arī jāizveido saturs pārrobežu pakalpojumu sniegšanai un risinājums informācijas apmaiņai dažādās nozarēs. Koncepcijā ir aprakstīta arī turpmākā rīcība, lai šo ieceri īstenotu. Piemēram, ir jāizveido pārrobežu e-pakalpojumu un datu apmaiņas risinājumi, ir jāattīsta bāzes risinājumi pārrobežu pakalpojumu nodrošināšanai.

Lai gan Eiropas līmenī ir sāktas vairākas iniciatīvas pārrobežu sadarbības īstenošanai, Latvija nav iesaistījusies nevienā no lielajiem pārrobežu sadarbības e-pārvaldes projektiem un ir apdraudēta Latvijas spēja tuvākajā nākotnē pilnvērtīgi iekļauties vienotās Eiropas procesos, teikts pamatnostādnēs. Lai sekmētu Latvijas iekļaušanos vienotajā digitālajā tirgū, ir nepieciešams sekmēt iestāžu iesaistīšanos pārrobežu projektos. Pārrobežu sadarbības pasākumi konkrētu iestāžu līmenī ir atbalstāmi, ja tam ir praktiska pielietojuma pamats - reāla pakalpojumu vai datu apmaiņas risinājumu nepieciešamība konkrētas nozares vai jomas uzdevumu izpildei un mērķu sasniegšanai, uzskata eksperti. Kā piemērs tiek minēta iekļaušanās vienotajā eiro maksājumu telpā. Nepieciešama arī sadarbība ar muitas deklarāciju vienoto piekļuves punktu, Eiropas uzņēmumu reģistru sadarbība, pacientu datu, medicīnas ierakstu un medikamentu informācijas aprite, kā arī tiesu un sociālās apdrošināšanas jomas informācijas apmaiņa.

Lai būtu iespējama pārrobežu pakalpojumu un informācijas apmaiņa, ir nepieciešamas platformas, komponentes un risinājumi. Lai to nodrošinātu, nacionālajās koplietošanas platformās un risinājumos, piemēram, eID, e-paraksti, e-dokumenti, e-piegādes risinājumi un e-rēķini, ir jāattīsta pārrobežu funkcionalitāte sadarbībai ar Eiropas Savienības koplietošanas risinājumiem un liela mēroga projektu risinājumiem.

Pamatnostādnēs ir noteikti virzieni, kuros ir atbalstāmas investīcijas, piemēram, investīcijas pārrobežu e-pakalpojumu un informācijas apstrādei un pašreizējo risinājumu un resursu pielāgošana pārrobežu sadarbībai. Pārrobežu pakalpojumi jāattīsta atbilstoši augstākajai pievienotajai vērtībai, ko tie sniegs nacionālajai ekonomiskajai politikai, uzskata eksperti.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)