Valdība atbalsta vairākus priekšlikumus nodokļu politikas izmaiņās
![Foto: Lita Krone/ LETA](http://img.pilseta24.lv/media/816x610/users/article/galleries/141/899/14189920.jpg)
Otrdien, 17.novembrī, Ministru kabinets atbalstīja vairākus priekšlikumus nodokļu politikas izmaiņās, kas tiks iekļauti 2016.gada valsts budžetā, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).
Valdība atbalstīja priekšlikumus Azartspēļu un izložu likumā, likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā, likumā "Par akcīzes nodokli", Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā, likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli" un Mikrouzņēmumu nodokļa likumā.
Pēc nevalstiskā sektora iniciatīvas nākamā gada budžeta 2.lasījumā Saeimā tiks nodoti grozījumi PVN likumā, kas paredz paplašināt PVN apgrieztās maksāšanas kārtības piemērošanu.
Tāpat iesniegti priekšlikumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā, lai risinātu problēmu ar vieglo transportlīdzekļu pārbūvi par kravas automobiļiem nodokļu optimizēšanas nolūkā. Papildus Ministru kabinets pieņēma lēmumu atbrīvot no uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa maksāšanas tos uzņēmējus, kuru turējumā ir fiziskas personas transportlīdzeklis.
Lai apkarotu krāpšanos PVN jomā, grozījumi paredz ieviest PVN apgriezto jeb reverso maksāšanas kārtību mobilo telefonu, planšetdatoru, klēpjdatoru un integrālās shēmas ierīču (tostarp mikroprocesoru un centrālo procesoru bloku) piegādēm.
Priekšlikums paredz, ka PVN apgrieztā maksāšana tiks paplašināta darījumos ar kokmateriāliem, attiecinot to arī uz malku (apaļkoku, pagaļu, zaru, zaru saišķu vai tamlīdzīgā veidā) un koksnes šķeldu un skaidām, zāģskaidām un koksnes atlikumiem, kā arī citiem kokmateriāliem, ko paredzēts izmantot kā koksnes kurināmo.
Atbilstoši grozījumiem plānots noteikt arī priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojumu par vieglo pasažieru automašīnu iegādi un uzturēšanas izdevumiem 50% apmērā esošo 20% vietā. Izvērtējot pašreizējo situāciju, konstatēts, ka faktiskā vieglo pasažieru automašīnu izmantošana privātajām vajadzībām ir daudz lielāka nekā 20% un varētu veidot apmēram 50%. Arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kurās ir ieviests šāds regulējums, priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojums ir noteikts vismaz 50% apmērā, bet atsevišķās dalībvalstīs priekšnodokļa ierobežojums ir pat 100%, informē FM.
Lai varētu ieviest regulējumu par priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojumu par vieglo pasažieru automašīnu iegādi un uzturēšanas izdevumiem, nepieciešams lūgt Eiropas Komisiju (EK) par atkāpes piešķiršanu no Padomes Direktīvas 2006/112/EK par kopējo PVN sistēmu normām. Iepriekš Latvijai piešķirtā atkāpe par priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojumu 20% apmērā ir spēkā līdz šā gada beigām.
FM laikus sagatavoja pieprasījumu EK, balstoties uz datu analīzi par jaunas atkāpes par priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojumu 50% apmērā piešķiršanu un nosūtīja to EK.
Sagatavojot grozījumus PVN likumā, norma par priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojuma noteikšanu 50% apmērā netika tajā iekļauta, jo vēl nebija saņemta informācija no EK par Latvijas pieprasījuma izskatīšanas rezultātu. Tādējādi tiklīdz no EK tika saņemts priekšlikums lēmumam par atkāpes piešķiršanu Latvijai, jauna norma par priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojumu tika iekļauta priekšlikumos PVN likumā 2.lasījumam.
FM uzsver, ka priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojums, kā tas bija arī līdz šim, neskars tos PVN maksātājus, kas vieglās pasažieru automašīnas izmanto tikai saimnieciskās darbības vajadzībām un neizmanto privātiem mērķiem.
Lai risinātu problēmu par vieglo transportlīdzekļu (M1 kategorija) pārbūvi par kravas automobiļiem (N1 kategorija) nodokļu optimizēšanas nolūkā, kā rezultātā ir iespēja maksāt mazāku transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmi un uzņēmējiem nemaksāt uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli vispār, valdība atbalstīja priekšlikumus grozījumiem arī Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā.
Priekšlikumi paredz palielināt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes kravas automobiļiem, tādējādi izlīdzinot nodokļa likmes ar tāda paša veida vieglajiem automobiļiem. Plānots noteikt uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa samaksu par kravas automobiļiem ar pilnu masu līdz 3000 kilogramiem, kas ir reģistrēti kā kravas furgoni un kam ir vairāk nekā trīs sēdvietas.
Tiek piedāvāts atbrīvot tos uzņēmējus no uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa maksāšanas, kuru turējumā ir fiziskas personas transportlīdzeklis, un šī fiziskā persona ir reģistrējusi savu saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā. Attiecīgi tie uzņēmēji, kuri uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli būs samaksājuši, saskaņā ar šo priekšlikumu, sākot ar 2016.gada 1.janvāri, varēs pieprasīt šī nodokļa atmaksu.
Savukārt priekšlikums grozījumiem Akcīzes likumā paredz akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem paaugstināt nevis katru gadu 1.aprīlī, bet gan katru gadu 1.martā. Šis priekšlikums sagatavots, ņemot vērā alus ražotāju pārstāvju ierosinājumu Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas 23.oktobra sēdē, kas tika atbalstīts.
Likumprojektus par 2016.gada budžetu un vidēja termiņa budžeta ietvaru Saeimā 2.lasījumā plānots izskatīt 30.novembrī.