Banner 980x90

Uzņēmēji: nākošgad IIN jāmazina par diviem procentpunktiem

No nākamā gada iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) ir jāmazina par diviem procentpunktiem, nevis par vienu procentpunktu, kā to piedāvā finanšu ministrs Andris Vilks (V) un labklājības ministre Ilze Viņķele (V), biznesa portāla "Nozare.lv" diskusijā atzina uzņēmēji.

Būvniecības uzņēmuma SIA "Re&Re" valdes priekšsēdētājs Ainārs Pauniņš stāstīja, ka pērn pieņemtais lēmums par IIN pakāpenisku samazināšanu līdz 20% 2015.gadā ir konstruktīvs un šim lēmumam ir jāseko.

"Uzņēmuma budžetā esam paredzējuši IIN samazinājumu, tāpēc šī nodokļa samazinājuma ierobežošana rada apgrūtinājumu. Plaisa starp mums un pelēko ekonomiku joprojām pastāv, un tā nav būtiski samazinājusies. Tāpēc būtu jāstrādā vairāk, lai šīs plaisa mazinātos. IIN samazinājumam būtu jāpaliek tādā līmenī, kā tas ir noteikts likumā, ja tas ir iespējams," uzskata uzņēmējs.

Arī SIA "Spilva" finanšu direktors Toms Didrihsons atzina, ka "Spilvai" kā starptautiskam uzņēmumam ir māsasuzņēmumi Igaunijā un Lietuvā un jau vairākus gadus redzams, ka darbaspēka nodokļu likme Latvijā ir lielāka nekā kaimiņvalstīs. Tajā pašā laikā darba ņēmējs pie vienāda atalgojuma uz rokas saņem vismazāko algu.

"Kad uzņēmuma grupas līmenī tiek pieņemti lēmumi par investīcijām, grupa no darbaspēka nodokļu viedokļa dod priekšroku kaimiņvalstīm. Uzņēmums līdz šim rēķinājās, kas nodokļu slogs Latvijā samazināsies," teica Didrihsons.

Pauniņš skaidroja, ka, samazinot IIN likmi par vienu procentpunktu, "Re&Re" no gada kopējā apjoma, kas ir aptuveni 50 miljoni latu, varētu pazaudēt no 160 000 līdz 200 000 latu. "Tā ir pietiekami liela summa, kas ir jānoraksta, jo nevaram atļauties nemaksāt apakšuzņēmējiem vai arī nemaksāt tās algas, kādas esam nolīguši. Pareizāk būtu vismaz 2014.gadā IIN likmes samazinājumu nemainīt, lai starptautiskie investori saprot, ka šī valdība ir nopietna," sacīja būvnieks.

Lai mazinātu Baltijas valstu konkurenci par investīcijām un darba vietām, 2012.gada 24.maijā Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus likumā par IIN, paredzot pakāpeniski samazināt IIN likmi - no 2013.gada 1.janvāra no 25% uz 24%, 2014.gadā - uz 22%, bet 2015.gadā - uz 20%. IIN samazināšanu par savu prioritāti ir izvirzījusi Reformu partija.

Par ienākumu nevienlīdzības mazināšanas pasākumiem tiks lemts valdībā 2014.gada valsts budžeta sagatavošanas un izskatīšanas laikā kopā ar visu ministriju priekšlikumiem jaunām politikas iniciatīvām un iesniegtajiem papildu finansējuma pieprasījumiem.

Nevienlīdzības mazināšanai 2014.gadā ierosināti trīs priekšlikumi - paaugstināt minimālo darba algu no līdzšinējiem 200 līdz 225 latiem, palielināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu par apgādībā esošām personām līdz 98 latiem, kā arī piemērot diferencētu ar IIN neapliekamo minimumu atkarībā no algas lieluma no 45 līdz 84 latiem.

Labklājības ministre un finanšu ministrs jau iepriekš bija izteikušies, ka IIN samazināšana par diviem procentpunktiem nākamajā gadā vēl būtu diskutējama.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)