Nogrimušās baznīcas zvana skaņas dabas parkā “Balkanu kalni”

Ainaviski skaistais, reljefotais un aptuveni 20 hektārus plašais dabas parks “Balkanu kalni” atrodas Viļakas novada Šķilbēnu pagasta “Loginos”. Teritorijā ir izveidotas trīs īpašas dabas takas, kurās apskatāmas interesantas koka skulptūras un dažādi dabas objekti, kā arī tajā ir iespējams iepazīt atšķirīgus mežu tipus. Ziemā dabas parks "Balkanu kalni" aktīvās atpūtas cienītājiem piedāvā ragaviņu kalniņu un distanču slēpošanas trasi.

Kā dabas parks tapis?

Gleznainajā apkārtnē atrodas divas Ziemeļlatgales augstienes augstākās virsotnes – Kangaru un Balkanu kalni. 1990. gadā teritoriju kopā ar bijušo Kangaru pamatskolas ēku savā īpašumā ieguva Jānis Aleksandrovs, savukārt jau 2002. gadā tika izveidots vietējās nozīmes dabas parks „Balkanu kalni” aptuveni 20 hektāru platībā.

Pateicoties īpašnieka ierosinājumam, Balkanu kalnu teritorija tika noteikta par aizsargājamu dabas objektu. Tika iekārtots novadpētniecības muzejs, veikti dendroloģiskie stādījumi, kā arī tapušas divas pirmās dabas takas. Kopš 2005. gada dabas parks atrodas pagasta īpašumā.

2006. gadā un nākamajos Šķilbēnu pagasta padome sadarbībā ar Latvijas Mākslas Akadēmijas Latgales filiāles pasniedzējiem un studentiem Balkanu dabas parkā – muzejā rīkoja tēlnieku un mākslinieku plenēru, kura mērķis bija sekmēt kultūras attīstību Latgales reģionā. Plenēra ietvaros dalībnieki ne tikai gleznoja, bet arī veidoja koka skulptūras, kas nu ir aplūkojamas dabas parka takās. Kokā iedzīvināts gan drosmīgais karavīrs, gan skaistā jaunava un pūķis, Balkanu pūķis, kā arī citi Ziemeļlatgales teiku tēli.

Dažādas atpūtas iespējas

 

Izstaigājot trīs dažādas dabas takas, katru aptuveni triju kilometru garumā, Balkanu apmeklētāji varēs iepazīt aizsargājamos augus, nobaudīt dažādas zāļu tējas un izzināt garšaugu aromātu pasauli. Visas trīs takas aizved līdz kādai dziļai ielejai, kur, kā vēsta leģenda, pirms vairākiem gadu simteņiem esot nogrimusi baznīca. Ja Lieldienu naktī šai vietā pieliek ausi pie zemes, tad var saklausīt nogrimušās baznīcas zvana skaņas.

Dabas parks “Balkanu kalni” apmeklētājiem vasarā nodrošina velosipēdu nomu, kā arī ir pieejams tenisa laukums ar inventāra nomu. Tajā ir ierīkotas piknika vietas ar iespēju kurināt ugunskuru, kā arī pārlaist nakti teltīs un nopeldēties tuvējā dīķī. Ir pieejama pirtiņa, kā arī ērts un mūsdienīgs viesu nams.

Ziemā dabas parks „Balkanu kalni” aktīvās atpūtas cienītājiem nodrošina gan ragaviņu kalniņu, gan distanču slēpošanas trasi, kuras viens aplis stiepjas piecu kilometru garumā pa līdzenumu, pauguriem un ielejām. Diennakts tumšajā laikā pieejama pusotru kilometru gara, apgaismota trases daļa. Darbojas slēpošanas inventāra, pūšļu noma.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu