Nebanku kreditēšanas nozarē var darboties 41 kredītfirma
Latvijas Ātro kredītu devēju asociācija (LĀKDA), kuras mērķis ir sekmēt ātro kredītu nozares stabilitāti un attīstību Latvijā, informē, ka uz šā gada 1. decembri nebanku kreditētāju nozarē darbojas un licenci* ir saņēmusi 41 kredītfirma. 14 no licenci saņēmušiem uzņēmumiem ir ātro kredītu izsniedzēji. Kopumā šai segmentā Latvijā darbojas 20 kompānijas.Dāvis Barons, LĀKDA valdes priekšsēdētājs: "Uz šā gada 2. novembri no 42 pieteikumiem bija izsniegtas tikai 24 licences. Salīdzinoši – uz šodienu licenci ir saņēmusi jau 41 kompānija, kā arī zināms, ka viens no LĀKDA biedriem tuvākajās dienās arī saņems PTAC lēmumu par licences piešķiršanu. Kā iepriekš jau prognozējām, licenci ir saņēmušas lielākās līzinga un lombardu firmas, kā arī dažādu kreditēšanas segmentu pārstāvji. Kopumā līdz šim nebija informācijas par sūdzībām no uzņēmējiem, kas attiecas uz licences saņemšanas kārtību. Līdz ar to var spriest, ka PTAC ir strādājuši profesionāli". Neskatoties uz iepriekš minētajiem rādītājiem, licenci izņēmušo kompāniju skaits, kā iepriekš prognozēja nebanku kreditētāji, netuvojas Ekonomikas ministrijas iecerēm – radot regulējumu naudas ieturēšanai no mazajiem kreditētājiem – iekasēt licences maksu no 280 kompānijām. Līdz ar to var secināt, ka nozares pārstāvji jau sākotnēji Ekonomikas un Finanšu ministrijām tika sniegušas patiesu un reālu ieskatu par to, cik kompānijas šo licenci spēs iegādāties.
"Šobrīd arī pastāv risks, ka būs negodprātīgie kreditētāji, kuri slēgs distances līgumus ar patērētājiem ārvalstīs, līdz ar to patērētājs nebūs aizsargāts ar LR likumdošanu un iespējams būs apgrūtinoši tiesvedības darbi strīdus gadījumos. Tāda situācija ir izveidojusies, jo pēc MK noteikumu spēkā stāšanās ir ļoti viegli tos apiet. Kā piemēru varu minēt lombardus, kuri ir pārtapuši par komisijas veikaliem. Šo problēmu Ekonomikas ministrija jau ir atzinusi un šobrīd tiek dibināta darba grupa iesaistot nozares asociācijas un uzņēmumu pārstāvjus, lai rastu rīkus ar kuriem panākt, lai visi nozarē strādājošie uzņēmumi būtu vienlīdzīgi likuma priekšā", atzīmē D. Barons.
*Šī gada 29.martā spēkā stājās Ministru kabineta noteikumi Nr. 245 "Noteikumi par kārtību, kādā izsniedz, pārreģistrē, aptur un anulē speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai un maksā valsts nodevu par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu un pārreģistrāciju, kā arī prasībām kapitālsabiedrībai speciālās atļaujas (licences) saņemšanai". Tie nebanku kredītiestādēm Latvijā uzliek par pienākumu iegādāties speciālu licenci 50 000 latu apmērā, lai tādējādi saņemtu atļauju izsniegt aizdevumus. Licences pagarināšanas izmaksas ir 10 000 Ls. Šī norma pieņemta ar mērķi samazināt patērētāju tiesību pārkāpšanas riskus, jo to neievērošanas gadījumā, kapitālsabiedrība var zaudēt licenci. No šā gada 1. novembra kapitālsabiedrības, kas nav saņēmušas licenci, nedrīkst izsniegt jaunus kredītus. Neievērojot šo nosacījumu, uzņēmumiem draud naudas sods līdz 3 000 latu apmērā, kā arī kriminālatbildība. LĀKDA biedru vidū šobrīd ir tādi uzņēmumi kā SIA Ferratum Latvia, SIA Ātrais kredīts, SIA Delta Capital, SIA MD Investīcijas, SIA Dolce Investment Group, SIA ICredit.lv, SIA Eastcon Finance, SIA Greencredit. Uz sarakstu