Banner 980x90

Naudas zīmes: ko un kam devis jaunais mikrouzņēmumu nodoklis (video)

Pagājušā gada rudens nāca ar jaunu, īpaši izstrādātu mikrouzņēmumu nodokli (MUN), kura ieviešanas mērķis ir vairot mazās uzņēmējdarbības popularitāti un tādējādi veicināt iedzīvotājus aktīvāk iesaistīties biznesā. Atšķirībā no iedzīvotāju vai uzņēmumu ienākuma nodokļa, kas jāmaksā no reālajiem ienākumiem vai peļņas, MUN maksa ir 9% no uzņēmuma apgrozījuma. MUN maksāšanu jaunie uzņēmēji varēja uzsākt no septembra, bet esošie uz to pāriet no šī gada, ja to apgrozījums gadā nepārsniedz 70 tūkstošus latu. Šo nodokli radīja tieši mazo uzņēmēju interesēs, jo tas ir vienkāršāk administrējams un aprēķināms.

Pirmie rezultāti ir diezgan cerīgi, jo līdz šim iespēju reģistrēties par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju izmantojuši jau vairāk nekā 10 tūkstoši uzņēmēju. Tiesa gan – tikai puse no viņiem biznesā ir iesācēji. Otra puse MUN maksātāju ir tie uzņēmēji, kuri mainījuši uzņēmējdarbības formu un izmantojuši iespēju pāriet uz šo nodokli.

"Tā bija viena no mūsu iniciatīvām šādu nodokli veidot. Uz šo brīdi – mums ir gandrīz 11 tūkstoši MUN maksātāju, kas pa šo īso laika posmu – kopš septembra – kad likums stājās spēkā, īstenībā ir diezgan labs cipars. Un tas pierāda to, ka uzņēmējiem ir interese par šādu kārtību. Ja tur būtu pārsimts vai līdz tūkstotim, tad es teiktu, ka acīmredzot nebija izdevies un nav nekāda interese", apgalvo Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Lai arī pasaulē šāda veida nodokļu galvenais mērķis ir tieši jaunu firmu veidošana, Latvijā šādu nodokļu maksāšanas kārtību izmanto arī liela daļa jau strādājošu uzņēmumu. Un kā galvenais iemesls ir augstās nodokļu likmes, kas ikdienā tieši mazos uzņēmējus spiež stūrī. Tā paša iemesla dēļ MUN pieteicās arī uzņēmēja Ilze Botmane. "Lēmums par šādu rīcību ir saistīts ar to, ka, esot iepriekšējā standarta SIA formā, mēs vienkārši nespējām nomaksāt nodokļus, strādājām ar diezgan lieliem zaudējumiem. Jaunā uzņēmējdarbības forma, kā mazkapitāla SIA un MUN, trīs reizes samazina izdevumus, kas mums bija jāmaksā iepriekšējā uzņēmējdarbības formā. Tas ir būtiski. Bet šeit ir arī viens liels mīnuss – ļoti nedaudzām uzņēmējdarbības formām šis MUN vispār ir piemērots. Lielākajai daļai tas tomēr nebūs īpaši izdevīgs", atzīst I. Botmane.

Vairāk par ekonomikas aktualitātēm skatieties katru otrdienu LTV-1 kanālā plkst. 22.45 raidījumā "Naudas Zīmes". 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)