Banner 980x90

Naudas zīmes: ēnu ekonomikas īpatsvara mazināšana – grūts, bet iespējams darbs visiem (video)

Oficiālie aprēķini liecina, ka ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā lēšams ap 18%, tajā pašā laikā dažādi speciālisti to rēķina ap 30%. Savukārt paši uzņēmēji uzskata, ka pelēkajā zonā darbojas teju vai puse visu Latvijas uzņēmēju. Iemesli tam ir dažādi. Uzņēmējuprāt tas ir dēļ pārāk lielā nodokļu sloga, kā arī tādēļ, ka atsevišķi indivīdi vēlas uz nodokļu nemaksāšanas rēķina palielināt savu peļņu. Valsts mēģina mazināt šo milzīgo negodīgo personu īpatsvaru un vest viņus uz pareizā ceļa.

"Faktiskais nodokļu slogs - kur tā ir zināma un saprotama lieta – jo tas būs augstāks, jo lielāka būs to uzņēmēju daļa, kuri vienkārši objektīvi nespēs šīs likmes maksāt un tad, protams, viņi meklēs vienu vai otru iespēju, kā viņi var kaut ko nooptimizēt, jo ēst taču kaut ko vajag un dzīvot gribas. Un šeit, ja mēs atskatāmies tos gadus atpakaļ, kur tiešām izskatās, ka nodokļus maksāja aizvien vairāk, rodas jautājums - kāpēc? Lielā mērā tāpēc, ka dažas likmes tika pazeminātas," tā uzskata sociologs, firmas SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

Tomēr jāatzīmē, ka šā brīža ekonomikas situācija Latvijā tomēr nav galvenais iemesls, kādēļ daļa uzņēmēju izvēlas darboties pelēkajā zonā. Lai arī tā sauktajos treknajos gados vairākus nodokļus pat samazināja, tik un tā daļa biznesmeņu darbojās ēnu ekonomikas sektorā, piemēram, maksājot algas aploksnēs jeb pareizāk sakot – nemaksājot nodokļus par saviem darbiniekiem.

Tādēļ arī valdība ir izveidojusi un jau īsteno ēnu ekonomikas mazināšanas plānu, kas paredz gan ieguvumus tiem, kuri nodokļus maksā godīgi, gan arī sankcijas tiem, kuri izvairās no nodokļu maksāšanas.

"Valdībai un politiķiem pēc tā, ko viņi pēdējā laikā ir darījuši, jābūt ļoti pacietīgiem un konsekventiem savā rīcībā, lai iedvestu šo ticību," norāda firmas Exigen Services izpilddirektos Ivars Puksts, vienlaikus atgādinot, ka būtu arī jādomā par iespēju nodokļus vairs tālāk necelt, bet domāt par nodokļu likmju mazināšanas iespējām. "Tā ir nodokļu samazināšana. Un te var atgriezties pie tā saucamajiem treknajiem gadiem, kad nodokļi bija mazāki un pat tika vēl vairāk mazināti, piemēram, uzņēmumu ienākuma nodoklis, kas tika samazināts uz 15%. Un varbūt nedaudz, tomēr manu paziņu lokā bija cilvēki, kas katrā gadījumā kļuva baltāki, nekā viņi bija iepriekš. Es negribu teikt, ka viņi palika pavisam balti, bet nu baltāki!"

Vairāk par ekonomikas aktualitātēm skatieties katru otrdienu LTV-1 kanālā plkst. 22.45 raidījumā "Naudas Zīmes". 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)