Banner 980x90

LTRK atbalsta izmaiņas mikrouzņēmumu regulējumā, bet pauž bažas par tā ieviešanu

Saeimas lēmums galīgajā lasījumā atbalstīt mikrouzņēmuma nodokļa likmes saglabāšanu 9% apmērā ir apsveicams, tomēr bažas rada neziņa par nākotni - kādā apmērā tiks noteikta sociālā iemaksa par katru mikrouzņēmuma darbinieku un kurās nozarēs sīkā biznesa darbība tiks liegta, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

"Lēmums noteikt nozares, kurās mikrouzņēmumu darbība turpmāk tiks aizliegta, viennozīmīgi ir kļūda," uzsver LTRK vadītājs, papildinot, ka šāds solis radīs papildu administratīvo slogu gan valstij, īpaši kontrolējošajam Valsts ieņēmumu dienestam, gan uzņēmējiem. Turklāt šajās nozarēs daļai strādājošu uzņēmumu, nespējot pielāgoties darbībai parastā SIA režīmā, var nākties darbību izbeigt.

"Obligātās minimālās sociālās apdrošināšanas iemaksas (OMSAI) noteikšana par katru Latvijā nodarbināto ir pareizs solis, tomēr atvērts jautājums ir par tās apmēru - ja likme tiks noteikta no minimālās algas, šis būs nāves spriedums pašiem mazākajiem mikrouzņēmumiem," ir pārliecināts Endziņš.

Šo pārliecību LTRK vadītājs pamatoja ar aprēķiniem, ka, piemēram, vidējais mikrouzņēmumā nodarbināto skaits ir 2,5 darbinieki, ikmēneša sociālo iemaksu apmērs par vienu darbinieku ir aptuveni 120 eiro, savukārt uzņēmumam ar gada apgrozījumu 7000 eiro sociālajām iemaksām būs jāatvēl 3600 eiro, algām un citiem ikgadējiem izdevumiem uzņēmumā paliks vien 3400 eiro, kas nenodrošinās iespēju strādājošajiem izmaksāt pat ne pusi no ikmēneša minimālās algas.

"Likumdevējs atkal radījis pilnīgi neprognozējamu nodokļu politikas situāciju, jo mikrouzņēmēji nezina, ar kādu likmes apmēru rēķināties 2016.gadā - 9%, ja atbildīgās nozaru ministrijas paspēs noteikt OMSAI apmēru, vai 13%, ja mājas darbi netiks izpildīti, nākamgad stāsies spēkā iepriekš likumā nostiprinātās mikrouzņēmumu nodokļa likmes pieaugums," atzina Endziņš.

Viņš piebilda, ka par savu nākotni patlaban nav droša virkne pakalpojumu sniedzēju, kuru nozares pieminētas sarunās Saeimas komisiju sēdēs.

Pilseta24.lv jau vēstīja, ka Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, paredzot, ka 9% nodokļa likmi mikrouzņēmumiem piemēros pirmajos trīs to darbības gados.

Likums paredz, ka no šā gada sākuma nodokļa likme mikrouzņēmuma apgrozījumam no 7000 līdz 100 000 eiro pirmajos trīs gados ir 9%, bet, sākot ar saimnieciskās darbības ceturto taksācijas gadu, nodokļa likme būs 12%.

Likumā arī ietverts nosacījums, ka līdz 2016.gada 1.janvārim būs jāveic izmaiņas likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, atrisinot mikrouzņēmumu darbinieku sociālo garantiju problēmu. Proti, būs jānosaka, ka mikrouzņēmuma darbinieki papildus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā noteiktajam ir sociāli apdrošināmi ar mērķi trīs gadu laikā sasniegt sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apmēru, kas atbilst darba devēja un darba ņēmēja iemaksu summai, kas aprēķināta no minimālās algas.

Savukārt, ja šis nosacījums netiks izpildīts, tad no 2016.gada 1.janvāra mikrouzņēmumu nodokļa likme uzņēmumiem ar apgrozījumu no 7000 līdz 100 000 eiro būs 13%, bet 2017.gadā un turpmāk - 15%.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)