Banner 980x90

Lietuvas tirgotāji oktobrī prognozē jaunu piena cenu kāpumu

Lietuvas tirgotāji oktobrī prognozē jaunu piena cenu pieaugumu. Šovasar krasi cēlušās piena iepirkuma cenas, piena ļoti trūkst un tas tiek ievests no Latvijas, Igaunijas un citām zemēm, vēsta Lietuvas Televīzija.

Lietuviešu pircēji šovasar jau ievērojuši, ka gluži parastas sviesta paciņas vai siera gabaliņa cenas kļuvušas par vairākiem desmitiem centu dārgākas. Tirgotāji atzīst, ka piena produktu cenas šogad jau cēlušās vidēji par 5% un acīmredzot tā vēl nav robeža.

"Jau otro reizi no piena pārstrādātājiem saņemam informāciju, ka piena produkti kļūs dārgāki. Pirmais vilnis bija aptuveni maijā," stāstījusi tirdzniecības tīkla "Maxima" pārstāve Renāte Saulīte. "Šobrīd no viena liela un vairākiem mazākiem pārstrādātājiem esam saņēmuši ziņas par lēmumu paaugstināt produkcijas cenas."

Arī citi tirdzniecības tīkli apliecina, ka pārstrādātāji solījuši celt cenas par 5 līdz 10%, skaidrojot to ar nepieredzētu piena iepirkuma cenu celšanos un pat ar izejvielu trūkumu.

Kā izteikusies kompānijas "Pieno žvaigždes" preses sekretāre Virgīnija Žīģiene, šogad jūlijā zemniekiem par pienu maksāts vidēji par 30% vairāk nekā attiecīgajā pagājušā gada mēnesī, un arī augustā jāmaksā vairāk, līdz ar to produkcijas pašizmaksa augusi par 15 līdz 20% un iekšējā tirgū uzņēmums tirgojas ar zaudējumiem.

Pēc pārstrādātāju teiktā, viņus glābj tikai eksports - uz ārvalstīm tiek izvesta vairāk nekā puse Lietuvā ražoto piena produktu. Pasaulē pieprasījums pēc tiem aug - patēriņš palielinās pat Ķīnā. Līdz ar to piena vajag aizvien vairāk, bet ražotāju kļūst aizvien mazāk.

"Pārstrādātājiem jau trūkst piena, un ik dienas tiek ievesti 1500 tonnu no Latvijas, Igaunijas vai citām valstīm," atzinis Piena ražotāju asociācijas vadītājs Jons Viļonis.

Ražotāji norāda, ka piena cenu celšanos šovasar veicinājuši arī nelabvēlīgie laika apstākļi - Eiropa cietusi gan no sausuma, gan lietusgāzēm. Tomēr viņi atsakās prognozēt, vai šādas augstas iepirkuma cenas noturēsies ilgi.

Tirgotāji tikmēr paredz jaunu krasu cenu celšanos rudenī, bet šobrīd cenšas noturēt stabilā līmenī svarīgāko piena produktu cenas. Kā vienu no risinājumiem viņi apsver iespēju vairāk piena produktu ievest no kaimiņvalstīm, tostarp Polijas un Baltkrievijas, lai gan atzīst, ka lietuviešu pircēji labprātāk izvēlas Lietuvas preci.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)