Banner 980x90

Latvijas patērētāji pārmaksājuši par Krievijas dabasgāzi

Alternatīvu dabasgāzes piegāžu neesamība un dabasgāzes tirgus reformas atlikšana kopš 2010.gada Latvijas patērētājiem ir izmaksājusi 255 miljonus latu, uzskata Nacionālā gāzes termināļa biedrība (NGTB).

NGTB norāda, ka veikusi dabasgāzes cenu analīzi Latvijā kopš 2010.gada 1.janvāra. Biedrība pauž, ka Latvija un Baltijas reģions nav vienīgais Eiropas Savienībā (ES) ar salīdzinoši augstām dabasgāzes vairumtirdzniecības cenām. Līdzīga aina 2013.gada jūlijā bija vērojama arī Čehijā un Bulgārijā.

2013.gada pirmajos septiņos mēnešos, pēc NGTB aprēķiniem, Latvijas patērētāji par Krievijas gāzes importu pārmaksājuši 31 miljonu latu, neraugoties uz Krievijas kompānijas "Gazprom" cenu atlaidēm.

Biedrība uzskata, ka, izveidojot nacionālo gāzes termināli Skultes ostā, arī Latvijas un Baltijas dabasgāzes tirgus tuvākajā nākotnē varētu izmantot pasaules dabasgāzes tirgos piedāvātās cenu priekšrocības.

Savukārt Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļa skaidro, ka ministrija atturas komentēt konkrētos aprēķinus, jo nav skaidrs, kāds īsti ir biedrības izstrādātais aprēķinu modelis un tajā ietvertie mainīgie, kas kalpojuši par pamatu šādiem pieņēmumiem.

EM uzsver, ka ir vairakkārt paudusi nepieciešamību novērst gāzes tirgus monopolsituāciju Latvijā un šīs valdības laikā beidzot ir sperti vairāki nozīmīgi soļi, lai Latvijā to īstenotu un pārskatāmā periodā tiktu izveidots funkcionējošs gāzes tirgus, un tiktu nodrošināti alternatīvi gāzes piegādes avoti Latvijai.

Atbilstoši Ministru kabinetā lemtajam un Eiropas Komisijas Trešās Enerģētikas direktīvas prasībām Latvijā gāzes tirgus liberalizācija tiks īstenota divos posmos. Pirmo posmu plānots noslēgt 2014.gada aprīlī, un šobrīd tam tiek sagatavota nepieciešamā normatīvā bāze. Darbs sākts arī pie otrā posma savlaicīgas un kvalitatīvas īstenošanas, kas nodrošinās pilnīgu tirgus atvēršanu. Otrā posma īstenošanai un pilnīgai tirgus liberalizācijai ļoti svarīga ir reģionālās infrastruktūras attīstība alternatīvu gāzes piegādes avotu izveidei, piemēram, reģionālais sašķidrinātās gāzes (LNG) terminālis, Latvijas-Polijas starpsavienojums, norāda EM.

Iespējamā biedrības mājaslapā "lngterminal.lv" publicēti divi raksti par situāciju Latvijā saistībā ar dabasgāzes tirgus liberalizāciju. Minētajā vietnē nav norādīta nekāda informācija par biedrību.

Saskaņā ar informāciju vietnē "Firmas.lv" NGTB dibināta šī gada 21.augustā. Tās vienīgā amatpersona ir Gatis Ābele. Kā liecina informācija aģentūras LETA arhīvā - Ābele ir bijušais Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos.

Saskaņā ar ierakstu "Lursoft" datu bāzē biedrības mērķi ir veicināt gāzes termināļa izbūvi un darbību Latvijā, kā arī veicināt Latvijas energonesēju tirgus attīstību.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)