Banner 980x90

Kompensācijās par ĀCM dēļ izkautajām mājas cūkām piešķir 347 135 eiro

Lai cūkkopju saimniecībām izmaksātu kompensācijas par Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ likvidētajiem dzīvniekiem, no valsts budžeta piešķirs papildu 347 135 eiro, liecina valdības akceptētais rīkojumu projekts "Par pasākumiem Āfrikas cūku mēra izplatīšanās ierobežošanai".

Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, no 2014.gada 27.novembra līdz 2015.gada 20.janvārim Lauku atbalsta dienestā ir saņemti iesniegumi kompensācijas izmaksai par kopējo summu 347 135 eiro. Pieteikumus iesniedza saimniecības, kurās bija jāizkauj dzīvnieki, ja saimniecība nespēj izpildīt noteiktās biodrošības prasības. Termiņš, līdz kuram bija jānokauj cūkas, bija 2015.gada 8.janvāris.

Jau iepriekš, pērn 2.decembrī, valdība lēma par kompensāciju piešķiršanu vairākām saimniecībām, kurās tika izkautas mājas cūkas. Toreiz kompensācija apmērs bija 364 000 eiro.

Saskaņā ar iepriekš izdotajiem rīkojumiem par pieaugušu vaislas dzīvnieku (sivēnmāti, kuili) kompensācija ir 170 eiro, par nobarojamo cūku vai jauncūku - 120 eiro, par piena sivēnu - 35 eiro.

Valdība saistībā ar ĀCM kompensācijās cūkkopjiem piešķīrusi kopumā 1,503 miljonus eiro.

Latvijā mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts pērn 17.septembrī. Līdz tam tika inficētas 72 cūkas trīs novadu desmit saimniecībās, bet kopumā slimības dēļ nācās iznīcināt 564 mājas cūkas. Līdz šim kopumā ĀCM Latvijā konstatēts 247 mežacūkām 45 pagastos un 20 novados.

Sākot ar šā gada 1.janvāri, vairs nav spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar ĀCM uzliesmojumu 2014.gada jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās. Tomēr mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.

Ārkārtējā situācija varētu tikt noteikta atkārtoti, ja ĀCM skartu jaunas administratīvās teritorijas.

ĀCM Latvijā tika konstatēts 2014.gada 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijas teritorijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)