Kam pievērst uzmanību, iegādājoties ceļojumu apdrošināšanu?

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Biznesa darījuma brauciens, atvaļinājuma baudīšana kūrortā, darbs ārzemēs, studēšana apmaiņas programmā – to visu var definēt par ceļojumu. Pirms došanās kādā tuvākā vai tālākā ceļojumā vienmēr pārbaudām, vai viss ir līdzi paņemts un vai par visu ir padomāts. Tad kāpēc lieki sevi uztraukt un baidīties par to, ka kaut kas varētu notikt? 

Risinājums šim liekajam stresam tiek saukts par ceļojuma apdrošināšanu. Medicīniska palīdzība, kad negaidīti saslimsti vai tiec ievainots, lidojums atcelts vai kavējas, pazaudēta bagāža, esi apzagts ārzemēs – šīs un vēl daudzas citas lietas sedz ceļojuma apdrošināšana. Ir tik daudz un dažādas apdrošināšanas kompānijas, kā arī bankas, kas piedāvā šādu pakalpojumu – DnB banka, Swedbank, If, BTA, Ergo, Balta, Seasam u.c.
 
Domas par to, ka tas ir dārgi ir maldinošas, jo tas nebūt tā nav. Savu ceļojumu ir iespējams apdrošināt, sākot no 4 eiro, tas taču katram ir pa kabatai. Teiksiet, ka apdrošināšanas polises iegāde aizņem daudz laika? Muļķības! To ir iespējams iegādāties internetā 5 minūšu laikā – tikai pāris klikšķu, un esi apdrošināts. 

Ja arī ir gadījies sevi pakļaut kādam riskam ceļojot, tad iegūt atlīdzību par notikušo arī nav nemaz tik sarežģīti, ir tikai jāaizpilda pieteikums, un naudu savā kontā saņemsi 1–3 darbdienu laikā. Tas nemaz nav tik sarežģīti, kā var šķist, taču, pirms izlem par labu kādai no apdrošināšanas polisei, ir jāvērš uzmanība dažiem faktoriem, kas varētu būt svarīgi.

Pirms iegādājies šo varbūt citiem ne tik svarīgo lietu, ir vērts noskaidrot, ko tā sevī iekļauj?
Apskatot populārākās apdrošināšanas kompānijas, šie ir visizplatītākie riski, kurus tās sedz: medicīniskā palīdzība, ceļojuma atcelšana, uzturēšanās izmaksas (viesnīcas, hosteļi, viesu nami utt.), pazaudēta vai sabojāta bagāža, nāve, invaliditāte nelaimes gadījumā, ceļojuma aizkavēšanās laikapstākļu dēļ, pārlidojuma kavēšana sakarā ar aviokompānijas kavēšanos vai pārcelšanu, juridiskā palīdzība, automašīnas nomas izmaksas, dažādas aktīvās ceļošanas nodarbošanās (slēpošana kalnos, niršana u.c.).

Kas veido apdrošināšanas izmaksas?
Ja šis ceļojums sevī ietver tikai lidojumu un dzīvošanu viesnīcā un kāda vēsturiska pieminekļa apskati vai arī šis ir vienkāršs darba brauciens, tad apdrošināšanas iespējamie riski būtu – nozaudēta vai sabojāta bagāža, medicīniskā palīdzība, lidojuma vai pārlidojuma aizkavēšanās, personīgo mantu zādzība. Ne tikai šie riski veido polises izmaksas, seši svarīgākie faktori, kas ietekmē polises cenu:
1. Medicīniskā palīdzība – visās pasaules valstīs nav vienāda medicīnas sistēma, tāpēc var gadīties, ka būs jāizdod daudz naudas par medicīnisko palīdzību ārzemēs. Salīdzinot Latvijas un Amerikas Savienoto valstu medicīnas sistēmu, būs ļoti liela atšķirība pakalpojumu cenās.
2. Plānotā ceļojuma teritorija – visbiežāk apdrošināšanas kompānijas to iedala trīs daļās –
• Eiropa,
• Visa pasaule (izņemot ASV un Kanādu),
• Visa pasaule (ieskaitot ASV un Kanādu). 
3. Ceļojuma raksturs – apdrošinātājam ir svarīgi zināt, kāds ir Jūsu ceļojuma mērķis. Vai ceļojums ir sports vai kāda cita augsta riska sportiska aktivitāte (kalnos kāpšana, niršana, slēpošana), kas palielina iespējamību gūt traumas. Fizisks darbs – ja, dodoties uz ārzemēm,, esat nolēmis apvienot patīkamo ar lietderīgo – strādāt un atpūsties –, tad apdrošināšana pasargās Jūs no iespējas sevi kaut kādā veidā traumēt. Fizisks darbs sevī ietver smagu lietu celšanu vai pārvietošanu, kas visbiežāk ir lauksaimniecības, kuģniecības, mašīnbūves un citās jomās.
4. Ceļojuma termiņš – katrai polisei ir iespējams izvēlēties tās "derīguma termiņu". Ja dodaties ceļojumā, lai izbaudītu atvaļinājumu, piemēram, septiņas dienas, tad arī apdrošināt to varat uz septiņām dienām. Ja esat aktīvs ceļotājs, kā arī bieži nākas doties komandējumos, tad iespējams sevi apdrošināt uz veselu gadu, tas neradīs liekas galvas sāpes, ja, atrodoties ārzemēs, kaut kas notiks vai būs nepieciešama kāda palīdzība.
5. Ceļotāja vecums – lai izvērtētu iespējamos riskus ceļojuma laikā, apdrošinātājam ir svarīgi zināt katra ceļotāja vecumu, katrā vecuma grupā ir savi iespējamie riski.
 
Lieliska apdrošināšanas kompānija, piedāvājot ceļojumu, apdrošināšanas polisē noteikti segs medicīnisko palīdzību, pazaudētas un bojātas vai nozagtas personīgās lietas (dārglietas, bagāžu, elektroniskas preces), viesnīcu rezervāciju, lidojumu un citu transportlīdzekļu rezervāciju, pēkšņu saslimšanu, nāves gadījumus vai kādu citu nelaimes gadījumu.