Banner 980x90

Eksperti: ģeopolitiskā situācija jāuztver kā jaunas izaugsmes iespējas eksportā

Latvijai, izvēloties eksporta tirgus, arī šī brīža ģeopolitiskā situācija jāuztver kā jaunas izaugsmes iespējas, bet īpaši saistoša mūsu valstij ir Ķīna, trešdien, 30.aprīlī, biznesa augstskolā "Turība" notikušajā starptautiskajā diskusijā "Latvijas eksporta tirgi: pieredze un alternatīvas" norādīja eksperti.

Kā aģentūru LETA informēja augstskolas sabiedrisko attiecību vadītāja Marta Kive, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis diskusijas laikā uzsvēris, ka jebkurā krīzes situācijā un sarežģījumos jāsaskata iespējas un izaicinājumi, proti, arī šī brīža ģeopolitiskā situācija jāuztver kā jaunas izaugsmes iespējas.

Eiropas Biznesa atbalsta tīkla Latvijā koordinatore Inga Valdmane atklāja, ka ārējo tirgu apgūšanai ir novirzīti deviņi miljoni eiro, tostarp arī nacionālo stendu organizēšanai. "Līdzšinējā dalība starptautiskās izstādēs, piemēram, Singapūrā un Vācijā, ir nesusi augļus, tāpēc aicinām ikvienu uzņēmēju domāt plaši un stāties pretī izaicinājumiem."

Eksporta pieredzē uz Āziju dalījās AS "Brīvais vilnis" valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris, kurš stāstīja, ka Ķīnas tirgum nav saistoši lēti produkti un Latvijai ir kapacitāte un visas iespējas piedāvāt augstas kvalitātes ekoloģiskus nišas produktus. Arī AS "Rīgas piena kombināts" valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs norādīja, ka Latvijai atšķirībā no lielākās daļas Eiropas Savienības (ES) valstu ir labas attiecības ar Ķīnu, kas ir jāizmanto.

Bijušais Ministru prezidents finansists Ivars Godmanis norādīja, ka Latvijas eksportam vienmēr ir bijuši divi spārni - austrumu un rietumu. "Latvijas ģeogrāfiskais stāvoklis nosaka, ka jāorientējas abos virzienos. Lai gan jaunākie statistikas dati liecina, ka Krievija vairs nav pirmo piecu Latvijas eksporta partneru skaitā, jāņem vērā, ka tā tas nebūs mūžīgi."

Pievēršoties Eiropas Savienībai kā mājas tirgum, investīciju baņķieris Ģirts Rungainis uzsvēra, ka Latvijas un Krievijas ekonomiskās saites pilnībā nav un netiks sarautas, bet jāņem vērā, ka Krievijā politiskās stabilitātes nebūs vēl turpmākos 100 gadus, tāpēc uzņēmējiem jāraugās citos virzienos.

Viens no veiksmes stāstiem Latvijas eksportā ES tirgos ir AS "Sakret Holdings", kuras padomes priekšsēdētājs Andris Vanags aicināja uzņēmējus sākt ar tuvākajiem tirgiem, gūt pieredzi, mācīties un atvērt sev plašākas iespējas. "Ja vēlaties atslēgt durvis uz Skandināviju, sāciet ar Igauniju. Izprotiet katras valsts tirgus un kultūras īpatnības, maksimāli iesaistiet darbībā attiecīgās valsts pārstāvjus, tādējādi tuvinoties patērētājam." Viņš skaidroja, ka Latvijas uzņēmumiem ir ļoti grūti panākt zīmola atpazīstamību un "Sakret Holdings" pieredze liecina, ka arī franšīzēm ir daudz priekšrocību.

Diskusijas laikā izkristalizējās arī optimistiskas eksporta attīstības vīzijas, lielākoties ekonomistu skatījumā. Lielāko eksporta uzņēmumu vadītāji galvenokārt pieturējās pie racionāliem padomiem, kas balstīti pašu pieredzē, savukārt politiķi aicināja Latvijas valdību pievērsties eksporta attīstībai arī darbos, ne tikai vārdos.

Starptautisko diskusiju "Latvijas eksporta tirgi: pieredze un alternatīvas" rīkoja "Turība" sadarbībā ar LTRK un eksporta konsultāciju uzņēmumu "GatewayBaltic". Diskusijā tika aplūkoti trīs alternatīvie eksporta tirgi: ASV, Eiropas Savienība un Āzija.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)