Banner 980x90

Ekonomiste: nodokļu izmaiņu ietekme uz inflāciju būs neliela

Nākamgad Latvijā gaidāmās nodokļu izmaiņas ietekmēs inflācijas rādītāju, taču efekts būs neliels, vietnē "makroekonomika.lv" publicētā blogā raksta Latvijas Bankas ekonomiste Ramune Rimgailaite.
Izmaiņas nākamgad gaidāmas gan tiešajos, gan netiešajos nodokļos.

Tiešo nodokļu jomā tiks samazināta valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likme, tiks palielināts neapliekamais minimums un atvieglojums par apgādībā esošām personām. Šīs izmaiņas teorētiski veicinās pieprasījumu un tādēļ arī cenu pieaugumu. Tomēr šie pasākumi nemainīs vidējo ienākumu līmeni lēcienveidā un ļoti būtiski, tādējādi strauji neizmainīs patēriņa paradumus un ietekme uz cenām turpinās izpausties ļoti pakāpeniski, vērtē ekonomiste.

Netiešo nodokļu jomā tiks palielināts akcīzes nodoklis autogāzei, kas veicinās cenu pieaugumu Latvijā no piedāvājuma puses. Tomēr autogāzes patēriņš Latvijā ir neliels un degvielas cenas netiks ietekmētas būtiski, radot tikai niecīgu ietekmi uz inflāciju, raksta ekonomiste.

Citas netiešā nodokļa izmaiņas ir akcīzes nodokļa cigaretēm pieaugums Latvijā. Tomēr šis pieaugums var neatspoguļoties cenu pieaugumā, ja cigarešu ražotāji izvēlēsies vismaz uz laiku samazināt peļņas daļu. Turklāt, lai gan akcīzes nodoklis kā minimālā summa absolūtā izteiksmē tiks paaugstināts arī vēlāk Latvijā Eiropas Savienības prasību izpildei, akcīzes nodoklis atsevišķu marku cigarešu paciņām varētu pat samazināties. Tas skaidrojams ar to, ka 2014.gada otrajā pusgadā, salīdzinot ar gada pirmo pusi, samazināsies akcīzes nodokļa procentuālais maksājums no mazumtirdzniecības cenas.

Ekonomiste arī atzīmē, ka lielāki netiešie nodokļi nozīmē lielākus ienākumus valsts budžetam un šī nauda varēs tikt novirzīta, piemēram, izglītības vai veselības jomām.

Rimgailaite raksta, ka nodokļu ietekme uz Latvijas inflācijas rādītāju laika gaitā bijusi ļoti dažāda. No 2004. līdz 2012.gadam nodokļu ietekme inflācijas pieaugumā svārstījās no mīnus 0,1 procentpunkta līdz 5,2 procentpunktiem. Piemēram, 2009.gadā, ja nebūtu mainījušies netiešie nodokļi, Latvijā būtu bijis cenu kritums. Tomēr, ņemot vērā netiešo nodokļu izmaiņas, galvenokārt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes un akcīzes nodokļa pieaugumu, cenas pieauga par 3,3%. Latvijas Bankas ekonomistu pētījums liecina, ka PVN nodokļa paaugstināšanas ietekme uz patēriņa cenām ir spēcīgāka, ja salīdzina ar PVN samazināšanas ietekmi.

Ekonomiste skaidro, ka tiešo nodokļu, piemēram, ienākuma nodokļa, pieaugums samazina uzņēmumu peļņu vai iedzīvotāju rīcībā esošos ienākumus un tas attiecīgi samazina pieprasījumu, tātad - arī spiedienu uz cenām. Netiešo nodokļu, piemēram, PVN, akcīzes nodokļa pieaugums parasti ļoti ātri ietekmē cenas, veicinot to pieaugumu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)