Banner 980x90

DU starptautiskā konferencē prezentē jaunās luminiscentās krāsvielas

Baltkrievijā Minskā notikušajā 6.starptautiskajā ķīmijas konferencē Daugavpils universitātes (DU) zinātnieki prezentējuši savus atklājumus - jaunās luminiscentās (spīdošās) krāsvielas - un informējuši klātesošos par šo krāsvielu īpašībām un pielietojumu.

Kā aģentūru LETA informēja projekta zinātniskā vadītāja Jeļena Kirilova, jaunās luminiscentās krāsvielas DU fizikas, ķīmijas un bioloģijas zinātnieku grupa izstrādājusi Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzfinansētā projekta "Starpdisciplinārās zinātniskās grupas izveidošana jaunu fluorescentu materiālu un metožu izstrādei un ieviešanai" gaitā, īstenojot pētījumus fluorescences jomā, radot zināšanas, ko nav iespējams iegūt vienas zinātnes nozares ietvaros.

Konferences uzmanības centrā bija arī luminiscējoši polimēri un to izmantošana elektroluminiscējošu ierīču, tai skaitā OLED diožu un monitoru, konstruēšanā. Pie šādu polimēru izveides un dizaina patlaban strādā arī projekta ķīmijas un fizikas speciālisti DU, sagatavojot un izmēģinot jaunus materiālus, kā arī plānojot tos tuvākajā laikā patentēt, jo pasaulē notiek intensīva OLED saturošu gaismas avotu, displeju un citu ierīču ražošanas attīstība, un pieprasījums pēc šādām tehnoloģijām, pateicoties to priekšrocībām - ekonomiskumam, elastīgumam, augstajai intensitātei un krāsu spilgtumam, arvien pieaug.

Diskusijas konferences gaitā kārtējo reizi uzskatāmi apliecināja, cik svarīgi ir veikt fundamentālus pētījumus ķīmijas nozarē un informēt sabiedrību par ķīmijas kā zinātnes potenciālu un iespējām. Nozares speciālisti uzsvēra ķīmijas nozīmi sadzīvē, kā arī secināja, ka sabiedrība baidās no ķīmijas zinātnes, kā rezultātā tiek ražotas dažādas absurdas un pat muļķīgas preces. Piemēram, sieviešu zeķubikses ar E vitamīnu un bērnu pret-saaukstēšanās sīrups ar 1,4% fenola šķīdumu tajā.

Pirmajā gadījumā šāds izstrādājums ir bezjēdzīgs, jo no zeķubikšu šķiedrām vitamīns caur ādu organismā nokļūt nevar. Otrajā gadījumā tiek nodarīts kaitējums veselībai, jo fenols ir viela, kas apdedzina ādu un gļotādu. Patlaban ir zināmi un tiek lietoti daudzi citi mazāk kaitīgi un ievērojami efektīvāki dezinficējoši līdzekļi.

Projektu "Starpdisciplinārās zinātniskās grupas izveidošana jaunu fluorescentu materiālu un metožu izstrādei un ieviešanai" realizē DU sadarbībā ar Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtu. Tā mērķis ir veicināt cilvēkresursu piesaisti zinātnei. Projekts ilgs līdz šā gada 30.novembrim. Tā kopējās izmaksas ir 720 000 latu, tai skaitā: ESF finansējums - 85% un valsts budžeta finansējums - 15%.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)