Banner 980x90

Daugavpilī prezentēs grāmatu par attiecībām starp latgaļu zemniekiem un ebrejiem

Daugavpils, 25.okt., LETA. Šodien plkst.15 Daugavpilī, Latgales centrālajā bibliotēkā, notiks Josifa Ročko otrās grāmatas "Ebreji Latgalē. Vēsturiskie raksti" prezentācija, aģentūru LETA informēja bibliotēkā.

Grāmatā ir īsi aprakstīta ebreju vēsture Latgalē no pirmsākumiem līdz mūsdienām. Raksts "Ebreji-pauninieki (krāmnieki) Latgalē XIX gadsimta beigās-XX gadsimta sākumā" stāsta par attiecībām starp latgaļu zemniekiem un ebrejiem.

Grāmatā ir apkopoti arī unikāli materiāli par to, kā ebreji savulaik tika attēloti Latvijas un latgaļu literatūrā un avīzēs, kā izskatījās ebreji-pauninieki, kas bija viņu krāmkās (paunās), kā notika diņģēšana. Interesanti ir aprakstīts, kā ebrejs jutās latgaliešu zemnieka mājās un kā tika noteiktas cenas.

Ebreji-pauninieki savās krāmkās arī nelegāli pārvadāja grāmatas, tostarp lūgšanu grāmatas latgaliešu valodā, tādējādi palīdzot saglābāt latgaļu valodu.

Četri raksti grāmatā ir veltīti holokausta notikumiem Latgalē. Autors savācis aculiecinieku atmiņas dažādās pilsētās un novados Latgalē, kuras vēsta par notikumiem Otrajā pasaules karā. Divos rakstos ir atspoguļoti notikumi Daugavpils geto. Darbā "Holokausta historiogrāfija Latgalē" autors aprakstījis vairāk nekā 40 grāmatas, brošūras un avīžu rakstus, kuros tiek runāts par traģiskajiem notikumiem.

Autors savācis daudz materiālu arī par ebreju bēgļiem 1941.-1945.gadā. Šī tēma ir maz izpētīta, jo padomju laikos nebija pieņemts rakstīt par bēgļiem, rakstīja par evakuāciju. Autors parāda, ka evakuācija skāra tikai nelielu grupu un organizētā evakuācija ir nekas vairāk kā padomju mīts.

Padomju specvienības neļāva bēgļiem brīvi šķērsot Latvijas-Krievijas robežu. Tāpēc daļa no bēgļiem kļuva par holokausta upuriem. Līdz karam Latgalē dzīvoja 28 000 ebreju, no tiem 20 000 kļuva par holokausta upuriem, parēji 8000 ir bēgļi.

Vēl divi raksti veltīti Daugavpils Universitātes un Rīgas Tehniskas universitātes Daugavpils filiāles ebreju pasniedzējiem, starp kuriem bija izcili zinātnieki.

Otrā grāmata "Ebreji Latgalē. Vēsturiskie raksti" uzskatāmi parādot, ka līdz karam ebreji Latgalē bija neatņemama sabiedrības sociālekonomiska daļa, bet pēc kara ir devusi lielu pienesumu kultūrā un zinātnē.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)