Banner 980x90

Administrators: Valsts liek šķēršļus, lai advokāti nevar būt arī administratori

Nav skaidra valsts vēlme likt mākslīgus šķēršļus, lai zvērināti advokāti nevarētu savienot abas nodarbošanās - būt arī par maksātnespējas procesa administratoriem, šādu viedokli ceturtdien, 19.martā, Latvijas Universitātē (LU) notiekošajā ikgadējā konferencē "Tiesu procesa efektivizācija" pauda administrators Kaspars Novicāns.

Novicāns savā prezentācijā atsaucās uz atrasto pamatojumu amatpersonu statusa noteikšanai, piemēram, ka administratori pilda valsts deleģētu uzdevumu, ka administratori nejūt pietiekamu atbildības līmeni un rīkojas kā privātpersonas. Atbildot uz šādu motivāciju, Novicāns pauda, ka nevar pārmest visiem administratoriem pārkāpumus, ko veikuši daži konkrēti administratori.

Skaidrojot amatpersonas statusa problēmjautājumus maksātnespējas procesa administratoriem, Novicāns pauda, ka administratoru amata darbību uzskaitījumu nav iespējams veikt, līdz ar to ir grūti noteikt, kurā brīdī administratoram iestājas atbildība par konkrētām darbībām.

Tāpat Novicāns norādīja, ka pēc grozījumiem likumā, kas nosaka amatpersonu statusu, administratoriem nav radītas jaunas tiesības vai pienākumi, kā arī viņš bija skeptisks par to, ka amatpersonas statusa noteikšana ir kontroles mehānisms, jo tam neesot jābūt galvenajam apstāklim.

Viņš atgādināja, ka maksātnespējas procesa administratori, kas ir arī zvērināti advokāti, tādā veidā praktizē jau kopš neatkarības atjaunošanas, tāpēc nav skaidra valsts vēlme likt mākslīgus šķēršļus, lai advokāti nevarētu savienot abas nodarbošanās. "Vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kas grib kaut ko citādāk un kur administratori ir pielīdzināti valsts amatpersonām, diemžēl esam mēs," izteicās Novicāns.

Novicāns norādīja, ka problēmas turpmāk varētu atrisināt, piemēram, palielinot tiesu lomu maksātnespējas procesos.

Tieslietu ministrijas (TM) pārstāve Olga Zeile skaidroja, ka maksātnespējas procesa efektivitātei ir nepieciešama pietiekama procesa un administratoru darbības uzraudzība un kontrole, kā arī ir vajadzīga sabiedrības uzticība, ka šis process ir caurskatāms un godīgs. Norādot uz konstatētajām nepilnībām, ministrijas pārstāve skaidroja, ka patlaban pastāv bažas par administratoru nepietiekamu neitralitāti, kā arī pastāv piešķirtajām pilnvarām neatbilstošs atbildības apmērs no maksātnespējas procesa administratoriem.

Zeile pastāstīja, ka ministrija ir iesniegusi Saeimā priekšlikumus veikt vairākus grozījumus likumā, konkretizējot tos ierobežojumus, kas būtu attiecināmi uz administratoriem, tostarp, lai aizsargātu klienta konfidencialitāti tieši to administratoru darbībā, kas arī ir zvērināti advokāti.

Ministrijas ierēdne norādīja uz TM iecerēto reformu maksātnespējas jomā, skaidrojot, ka ieguvumi būtu maksātnespējas procesa administratoru kompetences palielināšanās, palielinātos administratoru atbildība, jo būtu disciplinārā atbildība. Tāpat tiktu ieviests iespējami caurskatāms process. Šie visi ieguvumi būs konstatējami tikai pēc tam, kad iecerētā reforma varētu īstenoties pilnībā, un tas termiņš varētu būt pieci seši gadi, pauda Zeile.

Zvērināts advokāts Agris Bitāns izteicās, ka, iespējams, tiešām vajadzētu ieviest pārsūdzības mehānismu maksātnespējas procesos.

Tikmēr zvērināts advokāts Linards Muciņš mēģināja definēt maksātnespējas procesa administratorus kā ar tiesu saistītos speciālistus, jo viņi nepiedalās jurisdikcijas realizācijā. Tāpat viņš norādīja, ka tiesu speciālistiem ir terminēta darbība, kā arī viņi pilda tikai tiesas procesa palīgfunkcijas.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)