Banner 980x90

Kā izvēlēties sev piemērotāko kaķu šķirni?

Kaķu sugas pārstāvji jau daudzus tūkstošus gadu ir bijuši līdzās cilvēkiem. Laika gaitā no lietderīgiem peļu medniekiem tie kļuvuši par lolotiem un mīļiem mājdzīvniekiem. Un tieši kaķu neatkarīgais temperaments un unikālais raksturs ir tas, kas šos mājdzīvniekus padara tik īpašus. Kā rāda statistikas dati, vairāk nekā 40% Latvijas iedzīvotāju par savu mājdzīvnieku izvēlējušies tieši kaķi, līdz ar to Latvijā kaķis ir mājdzīvnieku topa augšgalā. 

Tiem, kas vēl tikai plāno kļūt par četrkājainā drauga saimnieku, vērts atcerēties, ka katram kaķim piemīt savs raksturs. Tāpēc neatkarīgi no tā, kādas ir izvēlētās šķirnes tipiskākās rakstura iezīmes, noteikt draudzīgākās, neatkarīgākās vai mīlīgākās kaķu šķirnes ir grūti. Tomēr – pēc kādiem kritērijiem izvēlēties savu četrkājaino draugu? Kādas kaķu šķirnes piemērotas ģimenēm ar maziem bērniem un kādas tiem, kas lielāko dienas daļu pavada ārpus mājas savās ikdienas gaitās? 

Par to, kā izvēlēties sev piemērotāko kaķu šķirni, konsultē Dino Zoo kaķu eksperts Ivo Obrumanis. 

Dzīves ritms un saimnieka raksturs 

Mājdzīvnieks – tā ir atbildība. Un, lai gan lielākā daļa kaķu saimnieki to apzinās, tomēr patversmēs dažādu iemeslu dēļ vēl aizvien nonāk iepriekš loloti un labi aprūpēti šķirnes kaķi. Tam par iemeslu bieži vien ir sasteigts un nepārdomāti pieņemts lēmums, kas balstīts mirkļa emocijās vai vēloties iepriecināt kādu tuvinieku. Sava dzīves ritma, ikdienas paradumu un citu faktoru izvērtēšana ne tikai atvieglo kaķa šķirnes izvēli, bet nodrošina arī mājdzīvnieku labturības noteikumu ievērošanu. Tajā skaitā visiem tik slaveno teicienu – mēs esam atbildīgi par tiem, kurus pieradinām. 

Kaķis par jaunās ģimenes locekli lielākoties kļūst uz ilgu laiku. Tāpēc, lai mazinātu patversmē mītošo četrkājaino draugu skaitu, pirms kaķa iegādes vai adopcijas rūpīgi jāizvērtē virkne svarīgu faktoru. 

 • Ikdienas dzīves ritms: lai gan neatkarīgi un pašpietiekami, tomēr arī kaķi prasa uzmanību, rūpes un saimnieka glāstus. Ja saimnieks lielāko dzīves daļu pavada prom no mājām, darba gaitās vai bieži ceļo, svarīgi, lai kāds ģimenes loceklis vai draugs ne tikai parūpētos par to, lai kaķis ir paēdis, bet spētu veltīt arī laiku kaķa samīļošanai un rotaļām. Kaķi, kas pieraduši pie saimnieka klātbūtnes, tāpat kā suņi, var skumt un sākt izrādīt negatīvas uzvedības iezīmes ilgstošas saimnieka prombūtnes laikā.
 • Aktivitātes līmenis: šis ir kritērijs, ko svarīgi izvērtēt, izvēloties kādu konkrētu kaķu šķirni. Aktīvam, jaunam saimniekam vai ģimenēm ar maziem bērniem piemērotākā izvēle būs rotaļīgas, aktīvas kaķu šķirnes. Savukārt mazāk aktīviem, ikdienā aizņemtiem vai vecāka gada gājuma saimniekiem vēlams lūkoties pēc mierīgākas un mazāk aktīvas kaķu šķirnes mīluļa, kas vienlīdz labi jutīsies arī pats savā kompānijā.
 • Dzīvesvieta: liela izmēra aktīviem kaķiem var būt ļoti grūti dzīvot vienistabas dzīvoklī. Izvēloties lielas, aktīvas šķirnes kaķi, svarīgi tam nodrošināt plašu mājokli vai iespēju rotaļāties dārzā vai pagalmā. Tomēr arī mazāka auguma un mierīgākām kaķu šķirnēm nepieciešamas fiziskās aktivitātes, tāpēc, ja mājoklī ir pietiekami daudz vietas, ir vērts apsvērt daudzstāvu kaķu mājas iegādi

 

Foto: freepik.com/Freepik 

 • Bērni: pirms pieņemt lēmumu, par kaķa iegādi, svarīgi izvērtēt to, vai bērnu vecums ir piemērots tam, lai tie saprastu, ka kaķis nav rotaļlieta. Ja kaķim jau no kaķēna vecuma jādzīvo nepārtrauktā stresā, tas ar laiku var sākt izrādīt agresijas pazīmes vai citas negatīvas uzvedības iezīmes. Kad kaķa raksturs jau ir izveidojies, to mainīt vairs nevar.  Tieši tāpēc vecākiem, kas vēlas bērnus iepriecināt ar kādu mājdzīvnieku, jāspēj nodrošināt to, lai no pārlieku lielas mīlestības necieš ne tikai kaķis, bet arī bērns. Turklāt, lai mazinātu risku, ka kaķis nespēs sadzīvot ar bērniem, kaķi vēlams iegādāties kaķēna vecumā.
 • Iespējamās alerģijas: viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc kaķiem tiek meklētas citas mājas vai tie nonāk patversmēs, ir saimniekam vai citam ģimenes loceklim diagnosticēta alerģija pret kaķi. Ja saimnieks pats par šādas alerģijas esamību var pārliecināties iepriekš, regulāri samīļojot kāda drauga vai cita ģimenes locekļa kaķi, tad gadījumos, kad pēc laika ģimenē piedzimst mazulis, to prognozēt ir neiespējami.
 • Citi mājdzīvnieki: mēdz būt gadījumi, ka kaķi labi sadzīvo ne tikai ar saviem sugas brāļiem, bet arī citu sugu mājdzīvniekiem. Taču uz to paļauties nevajadzētu, un, ja mājas jau ir kāds mājdzīvnieks, vēlams rūpīgi apsvērt šķirnes izvēli, kritiski izvērtējot esošā mājdzīvnieka raksturu un vecumu.
 • Finansiālās iespējas: Šķirnes kaķi jāspēj nodrošina ar profesionālu, šķirnes vajadzībām atbilstošu kaķu barību, nereti arī vitamīniem vai barības piedevām. Turklāt, ja mīlulim gadīsies sasirgt, arī vet klīnikas pakalpojumi var sasniegt vairākus simtus eiro. Tāpēc saimnieka finansiālā situācijai ir jābūt atbilstošai, lai saimnieks savam kaķim spētu nodrošinātu visu nepieciešamo. 
 • Kaķa apkope: izvēloties garspalvainu, dekoratīvu kaķu šķirni, jāizvērtē arī savas zināšanas un spējas parūpēties par kaķa kažoka apkopi vai finansiālās iespējas, mīlulim nodrošinot kaķu frizētavas pakalpojumus

Kādu kaķu šķirni izvēlēties? 

 • Aktīviem saimniekiem vai ģimenēm ar maziem bērniem piemērotas aktīvas, draudzīgas un rotaļīgas kaķu šķirnes, kas labi sadzīvo ar bērniem. Pie tādām pieder tādas kaķu šķirnes kā abesīnieši, Turcijas angoras kaķi, bengālieši, Kornvolas reksi, siāmieši, garspalvu un īsspalvu orientālie kaķi vai sfinksi.
 • Ja saimnieks vēlas kaķi, kurš gan auguma, gan rakstura ziņā līdzinās sunim, tad lieliska izvēle būs lielie, mīlīgie un uz cilvēkiem orientētie meinkūni, Sibīrijas kaķi, kas ir piemēroti arī ģimenēm ar bērniem, Birmas kaķi, Kuriļu bobteili un abesīnieši.
 • Aizņemtiem saimniekiem vai senioriem būs piemērots kāds mazāk temperamentīgs un mazāk aktīvs mīlulis, piemēram, Persijas vai britu šķirnes kaķis. 

 

Foto: freepik.com/Freepik 

Dinozoopasaule.lv – viss mājdzīvniekiem un viņu saimniekiem! 

Interesanti fakti par kaķiem, kaķu šķirņu apraksti, profesionālu dzīvnieku ekspertu padomi un ieteikumi, tuvākā Dino Zoo veikala vai vet aptiekas adrese, informācija par Dino Zoo veterinārās klīnikas un kaķu frizētavas pakalpojumiem un cita noderīga informācija gan kaķu, gan citu mājdzīvnieku sugu saimniekiem pieejama dinozoopasaule.lv

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)