5 vienkārši ieteikumi zaļā dzīvesveida ievērošanai

Sperot pirmos soļus pretī zaļā dzīvesveida ievērošanai, ir iespējams uzlabot savu veselību un dzīvi kopumā, kā arī labvēlīgi ietekmēt apkārtējo vidi. Arvien vairāk un vairāk cilvēku uzņemas šo iniciatīvu – aizsargāt vidi visos iespējamos veidos. Pat vienkāršas darbības kā atkritumu daudzuma samazināšana, atteikšanās no nevajadzīgās sadzīves ķīmijas vai elektroenerģijas taupīšana var ievērojami pietuvināt mūs zaļākai nākotnei.

Apņemšanās ievērot zaļo dzīvesveidu ir svarīgs solis vides aizsardzībā. Ar ko sākt? Piedāvājam dažus vienkāršus padomus, ja plāno ievērot zaļo dzīvesveidu.

#1 Taupi enerģiju

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā ievērot zaļo dzīvesveidu, ir samazināt enerģijas patēriņu savās mājās. Turklāt tu vari ievērojami ietaupīt naudas līdzekļus. Lai arī dažas enerģijas taupīšanas metodes sākotnēji paredz finansiālus ieguldījumus, tie noteikti atmaksāsies ilgtermiņā. Daži enerģijas patēriņa samazināšanas pasākumi, kurus vari ieviest arī savās mājās:

• izmanto enerģiju taupošās spuldzes, piemēram, kompaktās luminiscences spuldzes (CFL), kas sniedz efektīvu un enerģiju taupošu apgaismojumu,
• izslēdz ierīces, kuras nelieto – atstājot elektriskās ierīces "gaidīšanas režīmā", piemēram, datoru, audiovizuālo aprīkojumu un virtuves ierīces, tiek patērēta elektrība,
• atvieno lādētāju, kad viedtālrunis, klēpjdators vai planšetdators ir pilnībā uzlādēts,
• mazgā drēbes zemā temperatūrā – liela daļa veļas mazgāšanā patērētās enerģijas tiek tērēta ūdens sildīšanai, tāpēc, kad iespējams, izvēlies zemāku temperatūru.

#2 Taupi ūdeni

Samazinot ūdens patēriņu, tu varēsi labvēlīgi ietekmēt apkārtējo vidi. Dažādi ūdens taupīšanas pasākumi arī ļaus tev ieekonomēt naudas līdzekļus. Daži vienkārši ieteikumi, kurus tu vari ievērot jau šodien:

• izmanto īsos ciklus veļas mazgāšanai – mūsdienu veļas mazgājamajām mašīnām ir opcija "Eko mazgāšana", kuru tad ir ieteicams izmantot,
• novērs ūdens noplūdes – pārliecinies, ka santehnika ir darba kārtībā, pārbaudi caurules, krānus, tualetes podu, tas palīdzēs novērst ūdens izšķērdēšanu,
• samazini mazgāšanās laiku dušā,
• izslēdz krānu, tīrot zobus – bieži aizmirsts ieradums, kas izšķiež neskaitāmus litrus ūdens.

#3 Samazini degvielas patēriņu

Cik vien iespējams, atsakies no automašīnas izmantošanas. Īsās distances vari veikt kājām vai braucot ar divriteni. Lielākiem attālumiem centies izmantot sabiedrisko transportu. Protams, šis ieteikums nebūs piemērots visiem, jo katram ir savi personīgie apstākļi, taču riteņbraukšana un pastaigas var uzturēt labā fiziskā formā un palīdzēt apkārtējai videi.

Šeit lielisks ieteikums ir izmantot tā saukto carpooling jeb automašīnas koplietošanu. Vai tev ir kolēģis, kurš dzīvo netālu no tevis? Kāpēc gan nesamazināt oglekļa emisijas un degvielas izmaksas, kopīgi braucot uz darbu? Tas ir lielisks veids, kā ievērot zaļāku dzīvesveidu, vienlaikus pavadot laiku kopā ar draugiem, kolēģiem vai kaimiņiem. Izpēti šo iespēju un koplieto automašīnu, dodoties uz darbu, atpūtas braucienā vai pēc iepirkumiem.

#4 Izvēlies organisku pārtiku

Pārtikai, ko mēs lietojam uzturā, ir liela ietekme uz globālo vidi – pieaugot pasaules iedzīvotāju skaitam, palielinās pieprasījums pēc pārtikas, kas atstāj iespaidu uz ekoloģiju un apkārtējo vidi. Ar pārtikas ražošanu, piegādi un patēriņu saistītās problēmas ir ļoti sarežģītas, taču ir dažas iespējas, kas var palīdzēt samazināt ietekmi uz vidi, vienlaikus ļaujot ievērot veselīgu dzīvesveidu. Ko tu vari darīt?

• Izvēlies vietējas izcelsmes, sezonālos produktus, turklāt tā ir lieliska iespēja atbalstīt pašmāju ražotājus; 
• Ja uzturā lieto gaļu, tad mēģini, piemēram, nedēļas griezumā samazināt tās daudzumu;
• Tā kā organiskās pārtikas apstrādes procesā netiek izmantota ķīmija, centies izvēlēties pārtiku ar ES bioloģisko marķējumu – zaļo ekolapiņu, arī Latvijā audzētai bioloģiskajai pārtikai ir savs papildu marķējums – "Latvijas ekoprodukts".

#5 Izvairies no papīra lietošanas

Mūsu digitālajā laikmetā tas ir pavisam vienkārši! Ja vēlies vēl vairāk sekot zaļajam dzīvesveidam, tad mēģini atteikties no papīra izmantošanas. Visus rēķinus un vēstules no bankām, elektroenerģijas piegādes uzņēmumiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem ir iespējams saņemt e-pastā. Un atceries – nedrukā dokumentus, ja tas nav vitāli svarīgi!

Vēl būtisks ieteikums – nodod visu nevajadzīgo papīru pārstrādei un otrādi – izmanto pārstrādātu papīru, ja nepieciešams. Iespēju izvairīties no papīra izmatošanas ir ļoti daudz, pat vienkāršas lietas kā kokvilnas salvešu un dvieļu izmantošana papīra izstrādājumu vietā var glābt kokus un samazināt kopējo atkritumu daudzumu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)