5 veidi, kā paildzināt portatīvā datora mūžu

Portatīvie datori mūsdienās ir kļuvuši par universālām ierīcēm, kas palīdz gan darbos, gan izklaidē. Bet kā uzturēt savu palīgu kārtībā? Gluži kā automašīnām, arī portatīvajiem datoriem ir nepieciešama regulāra apkope, jo ierīce pastāvīgi tiek pakļauta nolietojumam un ārējās vides ietekmei. 

Lai portatīvais dators kalpotu ilgāk, ņem vērā turpinājumā uzskaitītos padomus un paņēmienus.

1. Izvairies no lielākā portatīvo datoru ienaidnieka – putekļiem 
Portatīvā datora dzesēšanas sistēmas ventilators pastāvīgi ievelk gaisu, un šajā gaisa plūsmā nenovēršami iekļūst arī dažādas putekļu daļiņas no ārējās vides. Tā rezultātā ilgākā laika posmā var izveidoties nogulsnes, kas traucē normālu gaisa plūsmu un samazina dzesēšanas sistēmas efektivitāti. Par šādas problēmas esamību var liecināt fakts, ka portatīvais dators sācis karst biežāk nekā agrāk, kā arī ventilators griežas ātrāk un trokšņaināk. 

Lai mazinātu putekļu negatīvo ietekmi, ieteicams atturēties no portatīvā datora novietošanas uz segas vai cita mīksta materiāla, kura virsma bieži ir pārklāta ar putekļiem. 

2. Izmanto mikrošķiedras audumu vai piemērotas mitrās salvetes portatīvā datora tīrīšanai 
Ikdienas tīrīšanai vislabākais instruments ir īpaši saudzīgās mikrošķiedras lupatiņas. Tās nerada skrāpējumu risku, turklāt ir nopērkamas gandrīz katrā sadzīves preču veikalā. Ievēro, ka spēcīgi tīrīšanas līdzekļi – pulveri, šķīdinātāji un citi – var kaitēt plastmasas virsmai, tādēļ tos labāk neizmantot. Ieteicams arī izvairīties no līdzekļiem, kuru sastāvā ir amonjaks un acetons. To izmantošana var izvērsties pagalam nelāgā iznākumā un pat sabojāt ierīces ekrānu.

Svarīga ir arī pareiza tīrīšanas tehnika – lai pilnībā atbrīvotos no putekļiem, vēlams portatīvā datora ekrānu tīrīt horizontālā virzienā. Papildus tam ievēro, ka pirms datortehnikas tīrīšanas ierīce vienmēr jāatvieno no barošanas avota.

3. Lietojot portatīvo datoru, ievēro atbilstošas temperatūras režīmu
Pārkaršana ir viena no sāpīgākajām problēmām visiem portatīvajiem datoriem. Nav ieteicams pieļaut portatīvā datora ekspluatāciju vidē, kurā ir paaugstināts mitruma līmenis, kā arī gaisa temperatūra virs 35 °C vai zem 0 °C. Svarīgākais ir nodrošināt piekļuvi ventilācijas atverēm, tāpēc centies nenovietot datoru uz spilveniem, segas vai klēpī, kas var traucēt aktīvai gaisa plūsmai.

Paaugstināta temperatūra var bojāt datora komponentes –  mātesplati, operatīvo atmiņu, cieto disku un videokarti, tādējādi tiešā veidā saīsinot portatīvā datora mūžu. Pārkašanas rezultātā dators var kļūt lēns, regulāri “uzkārties” vai negaidīti izslēgties. 

Ievēro arī to, ka portatīvie datori smagi pārnes krasas temperatūras svārstības. Ja izteikti karstā vai aukstā laikā dodies ar portatīvo datoru ārpus mājām, pēc atgriešanās telpās neslēdz to iekšā uzreiz, bet gan dod nedaudz laika “attapties”. Krasas temperatūras svārstības var likt izveidoties kondensātam datora iekšpusē, un mitrums katrai elektronikai ir kaitīgs.


4. Atturies no maltītes pie portatīvā datora
Lai arī cik nevainīga varētu šķist viena maltīte pie portatīvā datora, tieši tā var izrādīties liktenīgā. No ieraduma pusdienot pie portatīvā datora visbiežāk cieš tieši klaviatūra. Auksta vai karsta dzēriena izliešanas rezultātā labākajā iznākumā taustiņi pārvērtīsies par lipīgām pogām un sliktāk reaģēs uz spiedienu. Taču sliktākajā variantā – izlijušais šķidrums var sabojāt mātesplati, ar ko portatīvais dators principā ir pa galam. 

Ja maltītes laikā atgadījies šāds “nelaimes gadījums”, portatīvais dators nekavējoties jāatvieno no elektrotīkla, jāizņem akumulators un jānoslauka izlijušais šķidrums. Tāpat ieteicams vērsties pie speciālista. 

5. Atceries par antivīrusa instalēšanu 
Portatīvais dators pieprasa rūpīgus uzkopšanas darbus ne vien no ārpuses, bet gan arī iekšpusē. Proti, atceries par datora atbrīvošanu no nevēlamiem vīrusiem – tie var būtiski kaitēt ierīces darbībai. Antivīrusu programma, regulāri skenējot datora cieto disku, pasargās no bīstamām programmām, kas var uzbrukt portatīvajam datoram ar ļaunprātīgiem nolūkiem. 

Izvēloties efektīvāko antivīrusa programmu, ņem vērā tādus aspektus kā jaunu vīrusu atpazīšanas ātrums un atpazīstamo vīrusu skaits. Tāpat neaizmirsti, ka antivīrusa programmas ir regulāri jāatjauno, lai tās efektīvi pildītu uzticēto aizsardzības funkciju.

Ievērojot šajā rakstā minētos padomus un paņēmienus, tavs portatīvais dators noteikti kalpos vairākus gadus. Ja tomēr pienācis brīdis mainīt esošo tehniku uz jaunu, aplūko interneta veikalā Capital.lv jaudīgāko portatīvo datoru klāstu gan darbam, gan spēlēm.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu