Banner 980x90

29. oktobrī Latvijas pilīs un muižās norisināsies "Leģendu nakts 2022"

Jau 11. reizi šī gada 29. oktobrī notiks tradicionālais un ikgadējais Latvijas piļu un muižu asociācijas (LPMA) organizētais pasākums “Leģendu nakts 2022”. Šogad pasākuma tēma – brīnumi, maģija un zinātnes atklājumi.

18. gadsimts ir bagāts ar atklājumiem ķīmijā, fizika, astronomijā, citās zinātnēs un industrializācijā, un tas ir laiks, kad atklājumi tika izmantoti cilvēku pārsteigšanai, izklaidēšanai, mānīšanai, iebiedēšanai u.tml. Šogad “Leģendu nakts 2022” būs veltīta galvenokārt tieši šai tēmai.

29. oktobrī LPMA aicina apmeklēt Latvijas piļu un muižu asociācijas biedrus “Leģendu nakts 2022” dalībniekus, kuri ir sagatavojuši dažādus priekšnesumus un citas aktivitātes.

Padures muiža piedāvā durvju triku un burvestību vakaru.

Šajā rudenī pirmā "Leģendu nakts" atdzimušajā Dobeles Pilī "Stāsti dzīvo, kamēr tos stāsta". Dobeles Pils teikas un leģendas tieši šajā naktī – 29. oktobrī – būs dzīvākas par dzīvu. Leģendu nakts vakarā no pulksten 19.00–22.00 kopā ar deju studiju "Panda" ar kustību un gaismu performanci stāstīsim dažādus spilgtākos pastāstiņus un mūsdienu teikas, kuras šī gada laikā (kopš Dobeles Pils ir atvērta apmeklētājiem) ir atklājuši mums mūsu apmeklētāji. Katrā no Pils telpām būs jūtams, dzirdams, redzams kāds mistisks, baiss, emocionāls, neticams mūsdienu stāsts, kas balstīts uz patiesiem notikumiem, kurus Dobeles Pilī izdzīvojuši un piedzīvoši paši dobelnieki.

Preiļu muižas parkā būs izstaigājama maģiju un burvestību taka.

Vakara ekskursija Krāslavas pils kompleksā (tāi skaitā pils 1. stāva apmeklējums no 20.00–21.00.) 20.00– 22.00 Guntas Gulbes–Kalvānes un Aijas Daukštes (Aglona) lielformāta ziedu izstāde "Ziedu un gaismu rotaļas" Krāslavas pils foajē. 21.00– 23.00 Īsfilmu par podniecību, kokapstrādi, aušanu un kulināro mantojumu Krāslavas novadā demonstrēšana. Īsfilmas veidotas, apvienojot animāciju, video un fotogrāfijas. Animētais grāfs Plāters iepazīstinās ar arodu attīstību laika gaitā.Iespēja apmeklēt Latgales keramiķu grupas izstādi “Iesākumā bija māls” un Gitas Palmas gleznu izstādi “Starp stacijām” (Krāslavas pils kompleksa staļļos).Atvērto durvju vakars keramikas, kokapstrādes, aušanas, stikla dekoru un aromātu darbnīcās Krāslavas Amatniecības centrā.Radošās darbnīcas bērniem “Maģiskā Krāslavas pils” Krāslavas Amatniecības centrā. Darbosies “Mežvīnu” āra tējnīca, dziedātājas Brigitas Madelānes uzstāšanas (uz terases pie Krāslavas Amatniecības centra).

Veselavas muižā pasākums "Pūkas un spalvas" (Ēnu teātris "Viltus mīla", Cēsu zvanu ansamblis, LĪGA PRIEDE un ģitārists ANDREJS GRIMMS (komponista IMANTA KALNIŅA skaistāko dziesmu programma, balle ar grupu "Lauku muzikanti". Foto stūrītis. Puspagrabā darbosies restorāns "Kalna Paltes" un dzīvā mūzika.)Ieejas maksa no 10–15 EUR.

Jērcēnmuižas barons-ornitalogs Adalberts fon Krīdenera 165 jubilejas gada noslēguma pasākums. Jērcēnmuižas stāsti par Adalberta fon Krīdenera ieguldījumu ornitaloģijā un noskaņu koncerts kopā ar Evelīnu Kramu.

Vilces muižā barons Minhauzens un Duntes galma dāmas laipni uzņems viesus. Lai tiktu pie dāvaniņas, būs jāsatiek 18 gs ļaudis un jāatrod lietas! Lai izdodas!

Staļģenes muižā pasākuma programma ,,Saimes laužu gara spēks”, – latviešu spēka dziesmas, vakarēšana, radošās nodarbes.

Stāmerienas pilī vairāki stāsti – "Koraļlu pils sākotne". Leģendas par Edvardu Liedskalniņu, kurš Floridā uzcēla savu noslēpumaino un maģisko "Koraļļu pili". Mistērija vai zinātne? Kā viens kungs var izkustināt vairāku tonnu smagus koraļļu akmeņus? Kas viņu urdīja? Kas ir iemesli? Vai nožēla par pagātnē piedzīvoto? Vai vēlme aizbēgt no dzīves realitātes savā sapņu pilī? 1905. gada notikumi kā sākotne daudzu cilvēku dzīves krasām pārmaiņām. Stāmerienietis Edvards Liedskalniņš strauji dodas prom no Latvijas. Zemgaliešu Biruta pirmā Latvijas sieviete dekandentiste – bēg no Latvijas, atgriežoties zaudē savu mirdzumu un izdara pašnāvību. Kas sadedzina viņas dzīvi? Revolūcijas leģendas un īstenība – sasniegumi un zaudējumi

Ceļojums laikā – Durbes pils aicina apmeklētājus iejusties 200 gadus senā pagātnē, kad Durbes pili apsaimniekoja vācbaltu baronu fon der Reku dzimta. No pulksten 18.00–22.00 naksnīgā gaisotnē ikvienam iespēja atklāt kādu jaunu stāstu pils vēsturē

Kad saule riet, pie Vadakstes muižas iedegsies lāpas un pils logos sāk gaismas zaigot. Ziedu pilnbriedu krāsas , mazs eņģeļa pieskāriens, ātrs skrējiens un mierīgas pastaigas ar iespēju baudīt maģiskus ēdienus, ko noslēgs koncerts ar mūziķi, kas māk radīt brīnumus no māla pikas.

Zaļā jeb Zaļenieku muiža sagatavojusi iluzionisma trikus. Bravo!

Ungurmuiža būs atvērta no 20.00 – 23.00. Ieeja bez maksas. Gidu stāstījumi, papildinātās ekspozīcijas apskate. Anda_abstract gleznu un Ainas Mālmeisteres fotografiku izstādes. Apmeklētāju priekam muižas zālē muzicēs jaunais pianists Kristers Briedis.

Maģiskā krāsu pasaule Puikules muižas parkā (Gaismas , skaņas un video instalācijas) – maģiskās pasaules noskaņas ievibrina mūs, bet mēs ievibrinam pasauli ap sevi. Puikules muiža būs apskatāmas 7 jaunas izstādes , 7 pastāvīgās ekspozīcijas un 3 kolekcionāru darbu kolekcijas, Uzstāsies Raitis Zapackis ar slavenākajām Frenka Sinatras melodijām, zīlēsim nākotni un baudīsim Vīndara vīnu dažādību un mielosimies ar muižas zupu.

Sēļu muižā saviesīgs muižas noskaņu vakars. Romantiska pastaiga – stāsts muižas ēkās, parkā un izstādēs. Baroka mūzikas koncerts “LA VITE ITALIA”, soliste – Jolanta Strikaite – Lapiņa, piedalās – Pēteris Vaickovskis /klavesīns/ un Raimonds Melderis /baroka vijole/.

Mūzikas, mākslas un vēstures sintēze Alūksnes Jaunajā pilī! Restaurētajos Alūksnes Jaunās pils Mūzikas salonos Leģendu naktī ieskanēsies izcilā komponista Ludviga van Bēthovena 5. klaviersonāte do minorā. Šo un vēl citus skaņdarbus komponists veltījis savai skolniecei, Alūksnes muižas īpašnieka Otto Hermaņa fon Fītinghofa meitai, Annai Margarētai fon Braunai. Viņa studēja mūziku pie Bēthovena un kļuva par iedvesmas avotu vairākiem komponista darbiem. Pēc muzikālā priekšnesuma būs iespēja iet ekskursijā pa Alūksnes novada muzeju gida pavadībā un izzināt vēstures līkločus muzeja ekspozīcijās, kā arī baudīt multimediālo ekspozīciju "Helēnas dziedājums", kas veltīts Jaunās pils pēdējai baronesei Helēnai fon Fītinghofai.

Elejas muižas parkā ap Tējas namiņu tiks radīti "koku stāsti", būs gaismas ceļus, kā arī dažādas nakts ilūzijas, apspēlējot spoku stāstus par parku.

Ar videoprojekcijām izgaismotā Jaunauces pils ciemiņus gaidīs 29. oktobrī no pulksten 20.00 līdz pulksten 21.00, lai ielūkotos triku kinotelpā, pabūtu  papildinātājā realitātē, buduārā iekāptu dzīvajā gleznā, ķīmijas kabinetā radītu zili zaļus brīnumus, pils virtuvē pašaudītos, satiktos ar zīlnieci. Īpašs piedāvājums ekstrēmistiem – naktsspēle “Izlaušanās” no muižas pārvaldnieka mājas. Pils dīķa salā – burvju zupa, bet pils vīna pagrabiņā – jaunības eleksīrs  un citi karsti dzērieni. Pulksten 20.00 un 22.00 ekskursija pilī gida pavadībā.

2022. gada 29. oktobrī no pulksten 18.00 Vecauces pilī mākslinieces Laumas Baueres darinātās lelles – kungi, kalpi, pats nelabais un astaini puišeļi, lāde ar zelta naudu, zibeņi un ezeri palīdzēs iejusties lomās un izspēlēt prātam netveramus notikumus, kas vēsta par to, kā radusies Auce, kā gāja Auces ezeram, pirms tas atrda vietu, kur apmesties. Kā arī kāpēc negaisa laikā no Līgotņu kalna dzīlēm dažkārt dzirdamas balsis un dzīrošana. Tas būs izzinošs un radošs piedzīvojums. Drosmīgākajiem apmeklētājiem būs iespēja nogaršot dažādas pasakainas uzkodas un maģiskus dzērienus.

Dzīvo leģendu nakts Dundagas pilī no pulksten 18.00–21.00. Regīnas Deičmanes mākslas kolekcijas izstāde "Kunigaiša sauciens Dundagā". Tikšanās ar gleznotājiem.Tikšanās ar komponistu Pēteri Vasku, mākslinieci un Pētera Vaska fonda vadītāju Regīnu Deičmani. Latviešu kamermūzikas koncerts Pētera Vaska klātbūtnē: Dace Zālīte-Zilberte (čells); Indulis Cintiņš (vijole); Aldis Liepiņš (klavieres). Ieeja bez maksas.

Apriķu muižā 29. oktobrī no pulksten 19.00 Leģendu nakts noskaņas. Muzicēs Justs un draugi. Tavs Ceļvedis aizvedīs Tevi pie 19. gs. kultūras un zinātnes atklājumiem. Vakara gaismas spēles muižā – līdz pulksten 24.00. Mirklī, kad vismazāk ko gaidi, vislabāk ir ļauties pārsteigumam un burvīgai atmosfērai.

Lielplatones muižā pasākums “Skaistuma formulu meklējot”. Visu vakaru muižā darbosies radošās darbnīcas un tirgosies mājražotāji, būs skatāma zvanu izstāde. Dārznieka namiņā Z/S “Vārpas” kafejnīca, kurā varēs nobaudīt arī Skaistuma dzērienu, bet muižas vešūzī vešerienes atklās skaistas un tīras veļas noslēpumus. 19:00 Vēsturisko deju kolektīva “Senvedere” un Maijas Andersones (baroka kokle) koncerts. 19:30 un 21:00 Trakā profesora atklājumu laboratorija. 20:00 “Galantā laikmeta šarms” Jeļena Forste un Elīna Kuzņecova, radošā telpa “Mazā muiža”.21:30 Vēsturisko deju kolektīva “Senvedere” un Maijas Andersones (baroka kokle) koncerts.

“Leģendu nakts” Cesvaines pilī sāksies pulksten 18.00 ar Latvijas izdevniecības jauktā kora "Burtnieks" koncertu. Programmā J. Lūsēna skaņdarbi. Visa vakara garumā pils zāles un pagrabu piepildīs gaismas spēles, tēli un leģendas no pils vēstures. Ap pulksten 20.00 pils viesi varēs piedalīties izzinošā nodarbībā “No skala līdz..” – par gaismekļiem un iepazīties ar gaismekļiem no pils muzeja krājuma. Arī pils muižas kompleksā – staļļos un dīķa mājā – būs iespēja apmeklēt dažādas aktivitātes. Cesvaines pils un muižas komplekss būs atvērts apmeklētājiem līdz pat pulksten 23.00.

29. oktobrī pulksten 19.00 Krustpils pilī gaidīti tie kam patīk pastaigas sveču gaismā. Te satiksiet vairākus pils iemītniekus, kas dalīsies stāstos par interesantiem notikumiem dažādos laika posmos. Stāstos par lielīgo baronu Korfu, kura cūkas noskrējušas zirgus, par tūļīgo baronesi, kura nekad nav spējusi sapucēties laicīgi, par spokiem, kas vēl līdz šai dienai klīst pa Krustpils pils zālēm un gaiteņiem, un daudzus citus. Šajā vakarā pils viesiem būs arī iespēja vēl pēdējo reizi apskatīt ceļojošo izstādi “Retumu kabineti. Kaislības Eiropā 16.– 21.gs.”, pirms tā dodas tālāk".

Pirms apmeklēt pasākumus, pārliecinieties vai nav izmaiņas programmā un apskatiet apmeklējuma laikus katra "Leģendu nakts 2022" dalībnieka informatīvajos nesējos.

Latvijas Pilu un muižu asociācija tika dibināta 2001. gadā ar mērķi saglabāt, sekmēt un popularizēt šo nozīmīgo kultūrvēsturisko mantojumu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)