Banner 980x90

Konferencē par atvērtajiem datiem pulcējas vairāk nekā 200 IKT nozares interesentus

Ceturtdien, 23.janvārī Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas konference "Atvērtie dati: iespējas un izaicinājumi" pulcēja vairāk nekā 200 informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozares pārstāvjus, pilsētas informācijas portālu tīklu Pilseta24.lv informēja organizatori.

Tas notika ar mērķi, lai dalītos pieredzē un iegūtu jaunas zināšanas par atvērto datu iespējām, kā arī, lai piedalītos LATA balvas pasniegšanas ceremonijā.

"Izvēloties šī gada LATA konferences tēmu, nebija šaubu, ka atvērto datu tēma ir galvenā nozares aktualitāte. To pierāda dalībnieku, kā arī Latvijas un ārvalstu lektoru atsaucība," atklājot konferenci, atzina LATA valdes priekšsēdētājs Jānis Treijs. Viņam pievienojās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Arnis Daugulis, kurš atzinīgi vērtēja atvērto datu principa stratēģisko nostiprināšanu "Informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādnēs 2014. – 2020. gadam" un solīja, ka ar dokumentu izveidi vien darbs neapstāsies, kā arī pateicās LATAi par ieguldījumu šī dokumenta tapšanā.

IBM Datu Pārvaldības Risinājumu grupas direktors Stīvens Adlers (Steven Adler) no ASV mēroja vistālāko ceļu līdz konferencei. Viņš dalījās pieredzē par to, kas ir hakatoni, kā orientēties informācijas pārbagātības laikmetā un kā pašvaldību un valsts iestādēm vajadzētu strādāt ar atvērtajiem datiem. "Problēma ir, ka valsts iestādes baidās publiskot datus, jo tajos varētu būt kļūdas un neprecizitātes, kuru novēršanai jāvelta papildu laiks. Savukārt, ja dati tiek atvērti, tad iestādes par to neziņo pietiekami skaļi, kā arī neveicina idejas to izmantošanai," tā par situāciju ne tikai Latvijā, bet pasaulē stāstīja Stīvens Adlers.

W3C (Word Wide Web Consortium) pārstāvis no Lielbritānijas Fils Arčers (Phil Archer) iepazīstināja ar to, kas ir W3C, kādiem jābūt datiem, lai tos uzskatītu par atvērtiem, kā arī ar populārākajām atrunām, ko izmanto iestādes datu neatvēršanai. Kā biežāk izmantotos ieganstus viņš min iespējamību, ka dati tiks nepareizi interpretēti, tie nav interesanti, un kāds varētu iebilst, ka dati ir nekvalitatīvi vai arī iespējamība, ka kādreiz tos varēs pārdot. Katram no iebildumiem Fils Arčers pretstatīja paskaidrojumu, kāpēc šie uzskati ir maldīgi.

Konferencē pirmo reizi tika pasniegtas LATA balvas par ieguldījumu atvērtu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izstrādē, izmantošanā un popularizēšanā. Balvas tika pasniegtas trīs kategorijās – atvērtākā valsts iestāde, izcilākais atvērto tehnoloģiju risinājums biznesā un fiziskas personas ieguldījums atvērto tehnoloģiju popularizēšanā.

Atzinību kategorijā "Atvērtākā iestāde" saņēma Carnikavas pašvaldība un Latvijas Nacionālā bibliotēka, bet galveno balvu ieguva Valmieras pilsētas pašvaldība par portāla "Mana Valmiera" izveidošanu. Valmieras pašvaldība rūpējas par to, lai informācijas apmaiņā tiktu lietoti atvērti standarti, kā arī savā darbībā izmanto atvērtā pirmkoda programmatūru, Balvu pasniedza Solvita Ūdre, Lattelecom Valsts nozares piedāvājumu vadītāja, kura uzsvēra, ka drosmīgas ir tās iestādes, kuras uzdrīkstas atvērt datus un lietot atvērtās tehnoloģijas.

Balvu par izcilāko atvērto tehnoloģiju risinājumu biznesā saņēma SIA Zabbix, kas ir pierādījusi, ka ar atvērtajām tehnoloģijām var pelnīt. Uzņēmums veido un izplata atvērtā pirmkoda IKT infrastruktūras pārvaldības risinājumus. "Zabbix" ir eksportspējīgs, ar daudzu gadu pieredzi un panākumiem visā pasaulē, par kuriem citviet, iespējams, zina vairāk nekā Latvijā. Atzinību šajā kategorijā saņēma OpenERP Latvijas kopiena un SIA Alistek. IBM Latvija pārstāvis Edijs Tanons, pasniedzot balvu, atzina, ka labāko izvēlēties nav bijis vienkārši un aicināja attīstīt atvērtās tehnoloģijas vēl vairāk.

Balvu par fiziskas personas ieguldījumu saņēma Pēteris Krišjānis, kurš ir ne tikai dedzīgs un ilglaicīgs atvērtā pirmkoda entuziasts, bet arī centies savas zināšanas nodot tālāk, izstrādājot mācību materiālus, publiski uzstājoties par atvērtā pirmkoda tehnoloģijām, motivējis jauniešus skolās piedalīties Google Code-In konkursos, kā arī veicinājis atvērtā pirmkoda programmatūru lokalizāciju. Pateicību par ieguldījumu saņēma Kirils Solovjovs un Raimonds Simanovskis. Pasniedzot balvu, DPA Jaunu biznesa virzienu attīstības vadītājs Aigars Jaundālders uzsvēra, ka visa pamatā ir cilvēks un tā ieguldījums.

LATA konference jau sesto gadu pulcināja uzņēmumu, valsts un pašvaldību iestāžu IT jomas lēmumu pieņēmējus, IT profesionāļus un interesentus, lai informētu par aktuālāko nozarē un rosinātu pieredzes un ideju apmaiņu

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)