Kāpēc aizstāt zaudētos zobus ar protēzēm vai implantiem?

Zobi visbiežāk tiek zaudēti nepietiekamas higiēnas dēļ, traumu rezultātā, kā arī mutes dobuma un smaganu saslimšanu dēļ. Tāpat zobu stāvokli nelabvēlīgi ietekmē smēķēšana un citi nevēlami dzīvesveida un uztura aspekti, kas var saīsināt zobu kalpošanas laiku. Neatkarīgi no tā, kāds ir bijis iemesls viena vai vairāku zobu zaudēšanai, uzreiz nepieciešams domāt arī par to, kā aizstāt trūkstošos zobus. Kāpēc tas ir tik būtiski?

 • Iespēja atgūt skaistu smaidu
  Ja trūkst viena vai vairāku zobu, tas var negatīvi ietekmēt pašapziņu, traucēt profesionālajā un personīgajā dzīvē. It īpaši tas attiecas uz gadījumiem, kad trūkst kāda no priekšējiem zobiem, jo tas ir labi pamanāms. Tādās situācijās cilvēks var izvairīties no smaidīšanas un pat komunicēšanas ar apkārtējiem. Savlaicīga trūkstošo zobu aizvietošana ļauj ātri atgūt skaistu smaidu un pārliecinātību par sevi. Mūsdienu zobārstniecība spēj piedāvāt tādus zobu aizvietošanas risinājumus, kurus apkārtējie pat nepamanīs un neatšķirs no īstajiem zobiem.
 • Vienmērīga slodze visiem zobiem
  Katram zobam mutē ir sava funkcija. Ar vieniem mēs ēdienu nokožam, ar citiem sakošļājam. Ja kādā zonā zobu trūkst, tad ēšanas laikā slodze tiek pārvirzīta uz citiem zobiem, kas var radīt to nodilumu un ātrāku bojāšanos. Ilgtermiņā tas pat var ietekmēt sakodienu un deformēt zobu rindas. Lai no tā izvairītos, zobus nepieciešams pēc iespējas ātrāk aizvietot, lai atgūtu pilnvērtīgu funkcionalitāti un vienmērīgi sadalītu slodzi uz visām zonām.
 • Pilnvērtīgai gremošanas funkcijai
  Ja trūkst vairāku zobu un tie netiek aizvietoti, tas negatīvi var atsaukties uz gremošanas sistēmas veselību. Kāpēc? Jo mute ir gremošanas cikla sākums, kurā ir jāveic ēdiena smalcināšana un sajaukšana ar siekalām. Ja zobu funkcionalitāte ir traucēta, tad arī ēdiens netiek pienācīgi sakošļāts. Kuņģī var nonākt pārāk lieli gabali, tas attiecīgi var izraisīt smaguma sajūtu un pat kuņģa darbības traucējumus.

Zobu protēzes vai implanti – ko izvēlēties?
Zobu aizvietošanai pieejamas gan zobu protēzes, gan zobu implanti, kā arī zobu protēzes, kas balstītas uz implantiem. Kuru variantu izvēlēties, tas atkarīgs no individuāliem faktoriem. Kurā vietā zobu trūkst? Cik zobus nepieciešams aizvietot? Kāds ir pārējo zobu stāvoklis? Protams, nozīmīgas ir arī finansiālās iespējas, jo, piemēram, klasiskas zobu protezēšanas cenas ir pieejamākas nekā  implantu cenas. Lai atrastu sev piemērotāko zobu aizvietošanas risinājumu, nepieciešama konsultācija pie speciālista, kurš veiks apskati, rentgena uzņēmumus, pārrunās ar pacientu viņa vēlmes un iespējas. 

Salīdzinot protēžu un implantu estētisko un funkcionālo pusi, abiem šiem risinājumiem ir diezgan daudz atšķirību. 

Zobu protēzes
Zobu protezēšana iespējama ar izņemamām un neizņemamām zobu restaurācijām, ko var arī kombinēt, lai panāktu vajadzīgo risinājumu. Zobu protezēšana spēj ne tikai funkcionāli, bet arī estētiski atjaunot zaudētu zobu un zobu grupu.

 • Pie izņemamām zobu restaurācijām pieskaita dažāda veida zobu plates, ko iespējams izgatavot atbilstoši katra klienta individuālajai situācijai. Izņemamas zobu plates jeb protēzes ir pieejams risinājums gan daļējas, gan pilnīgas zobu zaudēšanas gadījumā. Lai gan zobu plates izgatavo maksimāli līdzīgas dabiskajiem zobiem, tās var radīt zināmu diskomfortu. Plate var būt jūtama ēšanas laikā, tā var izkustēties no vietas, tomēr vienalga šī metede ir viena no pieprasītākajām ne tikai pieejamo izmaksu dēļ, bet arī tāpēc, ka nav nepieciešama iejaukšanās mutes dobuma audos, kā tas var būt ar citām metodēm.
 • Neizņemamas zobu restaurācijas ir zobu kroņi, venīri jeb porcelāna plāksnītes, tilti un sakņu inlejas. Šos risinājumus var kombinēt un izmantot pēc nepieciešamības, lai ne tikai aizstātu zobus, bet arī atjaunotu to funkcionalitāti un estētiku, izlīdzinātu zobu rindu. Kādas metodes labāk un efektīvāk izmantot, lai uzlabotu smaidu, katram pacientam pēc individuālas konsultācijas iesaka zobu protezēšanas speciālists. 

Zobu implanti
Ja neapmierina tie risinājumi, kurus zobu aizstāšanai un smaida atjaunošanai piedāvā zobu protezēšana, tad var domāt par zobu implantiem. Tas gan ir finansiāli dārgāks variants, bet daudzi pacienti implantus izvēlas tādēļ, ka tie sniedz ilgtermiņa risinājumu, kā arī nodrošina rezultātu, kas pilnībā atgādina dabiskos zobus gan izskata, gan funkcionalitātes ziņā. Arī implantu kopšanā nav jāievēro nekādi specifiski nosacījumi, pietiek ar pilnvērtīgu mutes higiēnu, kāda tiek ievērota dabiskajiem zobiem. Zobu implanti tiek likti uz speciālām titāna skrūvēm, kas tiek iestiprinātas žokļa kaulā. Šādā veidā var aizstāt ne tikai vienu zobu, bet veselu zobu grupu, piemeklējot atbilstošāko risinājumu katrā situācijā.

Pareiza zobu kopšana ir labākā profilakse
Lai aiztaupītu visas neērtības un izmaksas, kas saistītas ar zobu zaudēšanu un aizvietošanu, nepieciešams ievērot pareizus zobu kopšanas paradumus, kas ietver ikdienas kopšanu mājās, regulāru zobu higiēnu zobārstniecībā un arī ikgadējas profilaktiskās vizītes pie zobārsta. Arī savlaicīga bojājumu novēršana ļaus pagarināt zobu kalpošanas laiku. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu