Kā Tavas rakstura īpašības ietekmē to, kā tērē naudu?

Finansiālā personības tipa noteikšana var radīt skaidrību par tērēšanas paradumiem un kļūdām, kas tiek pieļautas iepērkoties. Rakstura īpašību un tām piemītošo vājību apzināšanās ļauj labāk kontrolēt personīgās finanses. 

Lūk, dažas no rakstura īpašībām, kas ietekmē to, kā Tu tērē naudu!

Optimisms
Optimisma iezīmes ir dažādas, ne visiem optimistiem ir vienādi tērēšanas paradumi. Reālistiskie optimisti ir apzinīgāki – viņi domā par pirkuma nepieciešamību un bieži vien arī ievēro budžetu. Viņiem nav iebildumu pret finansiāliem izaicinājumiem, kā mājas vai automašīnas iegāde. Raksturīgi reālistiskajiem optimistiem ir tas, ka viņu finanses ir kontrolētas un pārdomātas. Pats svarīgākais – viņi atzīst, ka iespējams iekļūt finansiālās nepatikšanās.

Gluži pretēji tam ir ideālistiskie optimisti. Viņi uzskata, ka ikdienas tēriņu plānošana nav nepieciešama, ka nekad nepiedzīvos finansiālas nepatikšanas. Ja esat ideālistiskais optimists, pastāv liela iespējamība, ka vieglprātības dēļ iedzīvosieties parādos. Cilvēki, kam piemīt šāda rakstura īpašība, mēdz svinēt ikvienu uzvaru un izmantot to kā iemeslu, lai tērētu. Viņi dzīvo ar vērienu, un vērienīgi ir arī viņu tēriņi.

Apzinīgums
Apzinīgie mēdz izstrādāt finanšu pārvaldības stratēģijas, un tās tiek pārdomātas līdz sīkākajai niansei. Viņiem ir pareizs domu gājiens, taču apzinīgums ne vienmēr ļauj nonākt pie vislabākajiem secinājumiem. Koncentrējoties uz detaļām, viņi neņem vērā kopējo summu, un tas noved pie pārtērēšanās.

Vēl viena problēma, kas piemīt pārlieku apzinīgiem cilvēkiem – nosliece uz nepārtrauktu analīzi.  Bieži vien viņi nevar pieņemt pareizos lēmumus, jo viņus pārņem bailes iztērēt pārāk daudz pēc iegādes ieraudzīt to pašu preci, tikai lētāk. Īpaši manāmas šīs bailes ir tad, ja jāuzņemas atbildība par ģimenes kopējo budžetu vai jāsaskaras ar kādu finansiālu izaicinājumu.

Piezemētība un nopietnība
Vai Tu pret savu naudu attiecies nopietni un labprātāk to taupi nekā tērē? Ja tā, tad Tu droši vien esi piezemēts tērētājs. Tas ir finanšu personības tips, kuram nav raksturīgas finanšu problēmas, piemēram, parādi vai neplānoti tēriņi. Piezemētiem cilvēkiem nauda ir karalis, viņi labāk iekrāj un iegādājas glaunu portfeli, kas parāda statusu, nekā uzreiz iegādājas prastu naudas maku, kas ir katram otrajam. 

Piezemētie un nopietnie no kredītu un parādu problēmām parasti cieš mazāk, jo savā piesardzībā nekad neuzņemas risku, piemēram, investējot. Viņi labāk ir piesardzīgi, nekā dzīvo ar domu, ka var piedzīvot finansiālas grūtības. Bieži vien viņiem raksturīga arī pārlieku liela un nepamatota paranoja. Labāk plānot vairākas reizes, nekā iegādāties uzreiz un izdevīgi – varbūt vēlāk parādīsies vēl labāks piedāvājums?

Vieglprātība un brīvība
Cilvēks, kas ir vieglprātīgs, "plūst" pa dzīvi un ļaujas ikvienam piedāvājumam, uzskatot, ka labāk riskēt, nekā dzīvot vienkāršu, garlaicīgu dzīvi. Šāda rakstura īpašība bieži vien piemīt investoriem un uzņēmējiem. Viņi meklē piekļuvi lielam kapitālam, un nauda viņiem nav svarīga. Šīs personas nepārtraukti tērē, jo labāk kādu laiku padzīvos bez naudas, nekā laidīs garām iespēju riskēt un iegūt labumu. 

Tāpat kā optimistus, šādus cilvēkus var iedalīt divās grupās. Vieni no tiem – vieglprātīgie kareivji. Viņi apskata cenas un atsauksmes, taču jebkurā gadījumā tērēs lielas summas, lai vēlāk iegūtu no tā labumu. Otra grupa – ideālistiskie vieglprātīgie. Viņi gluži vienkārši ļaujas un cer, ka viss notiks kā plānots. Jāapzinās, ka riska uzņemšanās ne vienmēr ir slikta – lai būtu finansiāli veiksmīgs, vienmēr nepieciešams ļauties noteiktam riskam.