Daugavpils teātrī top izrāde "Lutišķi. Simtgade"

Daugavpils, 3.apr., LETA. 27.aprīlī plkst.18.30 Daugavpils teātrī pirmizrādi piedzīvos vēl viens režisores Paulas Pļavnieces, dramaturģes Justīnes Kļavas un mākslinieces Daces Slokas iestudējums - "Lutišķi. Simtgade", aģentūru LETA informēja teātra sabiedrisko attiecību vadītāja Janīna Ivanova.

Izrādes varoņi ir kāda iedomāta Latvijas austrumu pierobežas ciema iedzīvotāji un jauna rīdziniece, kura ar vietējā amatierteātra palīdzību cer Latvijas simtgadei par godu iestudēt Raiņa lugu "Spēlēju, dancoju". Jaunietes lolotās ilūzijas pamazām brūk realitātes priekšā: lugas iestudēšanu apdraud ne vien radošās komandas valodu barjera, bet arī atbilstoša finansējuma un telpu trūkums.

Izrādē tiks apvienotas divas mūsu sabiedrībā līdzpastāvošās kopienas, un skatītājam būs iespēja palūkoties uz tām jauna, neatkarīgā Latvijā dzimuša cilvēka acīm. Iestudējumā skanēs gan latviešu, gan krievu valoda.

Latvijai šogad aprit simts gadi, tāpēc vēl jo aktuālāk izskan jautājumi: kas ir tā ideālā Latvija un tās sabiedrība, kas mājo mūsu galvās, vai tai ir kāda saistība ar realitāti jeb tā ir kāds sens tēls no pagātnes?

"Pieredze, ko guvām strādājot Daugavpilī, vidē, kura ir etniski piesātināta, grāva vienu stereotipu pēc otra, radot pavisam jaunu domāšanas veidu. Tā mainīja skatu uz Latvijas sabiedrību kopumā un tās nākotni. Šī pieredze radīja sajūtu, kuru gribējās notvert un iemūžināt," stāsta Pļavniece.

Radošā komanda atzīmē, ka kaut arī izrādi veidot mudinājusi personīgā pieredze, visi tēli šajā stāstā būs izdomāti, hiperbolizēti un jebkāda saistība un sakritība ar reālo dzīvi un tās tēliem būs skatītāja paša pieņēmums.

"Ciemats Lutišķi ir mūsu izdomas auglis, alūzija, kurā uzkonstruēts sabiedrības kopējais kodols, minimizēts sabiedrības modelis," piebilst lugas autore Kļava.

Iestudējumā lomās darbosies: Zanda Mankopa, Miroslavs Blakunovs, Inese Ivulāne – Mežale, Kristīne Veinšteina, Mihails Abramovs, Jurijs Losevs, Žanna Lubgāne, Irina Kešiševa un Karīna Sidina

Tuvākās izrādes paredzētas 28.aprīlī plkst.18 un 26.maijā plkst.18.