Daugavpilī sākas Solomona Mihoelsa dienas

Daugavpils, 13.marts, LETA. Šodien Daugavpilī sākas un līdz 16.martam norisināsies ikgadējās novadnieka, izcilā režisora, aktiera, pedagoga un sabiedriskā darbinieka, Solomona Mihoelsa dienas, aģentūru LETA informēja Daugavpils pilsētas pašvaldībā.

Mihoelsa dienu rīkotāji arī šogad ir sagatavojuši plašu pasākumu programmu par izcilā režisora un aktiera dzīvi un ieguldījumu teātra mākslā. Jau no 13.marta Latgales Centrālajā bibliotēkā interesentiem būs iespēja aplūkot literatūras izstādi "Teātra ģēnijs no Dvinskas" un "Atvērto durvju dienu" laikā apmeklēt Mihoelsa māju.

No 14. līdz 16.martam pedagogi un metodiķi tiks aicināti piedalīties tālākizglītības kursos "Teātris un skolnieku radošums", kuros notiks gan teorētiskas, gan praktiskas nodarbības, būs iespēja uzzināt, kas ir "Teātra sports" un kā organizēt darbu ar skolēniem teātra uzvedumu apgūšanā. Pieteikties kursiem var līdz 10.martam.

Savukārt 16.martā, kad tiek svinēta Mihoelsa dzimšanas diena, Daugavpils Universitātes studējoši dāvās Mihoelsamājas tagadējiem saimniekiem, 2.speciālās pirmsskolas izglītības iestādes audzēkņiem uzvedumu "Teātris atnāk uz Mihoelsa māju". Plkst.12 notiks tradicionālā ziedu nolikšana pie Mihoelsa piemiņas plāksnes, kam sekos lekcija "Mihoelsa vārds Daugavpilī". Noslēgsies Mihoelsa dienu pasākumi ar Daugavpils teātra izrādi "Hamlets".

Solomons Mihoelss (Šloime Vovsi) dzimis 1890.gada 16.martā, savu pirmo lugu uzrakstījis deviņu gadu vecumā. Drīzumā viņa ģimene pārceļas uz Rīgu, kur Solomons pabeidz reālskolu. Rīgā notika arī pirmā iepazīšanās ar profesionāliem teātriem un ievērojamiem cilvēkiem. 1918.gadā pēc Pēterburgas universitātes Juridiskās fakultātes beigšanas Solomons atteicās no advokāta karjeras un iestājas ebreju teātra studijā. Te arī radās skatuves pseidonīms – Mihoelss.

1920.gadā studija pārcēlās uz Maskavu un tika pārveidota par Valsts ebreju kamerteātri, bet no 1925.gada – Valsts ebreju teātri (Goset), par kura māksliniecisko vadītāju 1929.gadā kļuva Mihoelss. Šo amatu viņš ieņēma līdz sava mūža beigām. Mihoelsa devums teātrim - 14 uzvedumi un vairāk nekā 30 nospēlētas lomas. Viena no viņa radošā darba virsotnēm ir Šekspīra "Karaļa Līra" uzvedums Maskavas Valsts ebreju teātrī 1935. gadā. Mihoelsa dzīve traģiski pārtrūka 1948.gada 13.janvārī.