Daugavpilī aizdomas par vairāku sporta skolu darbinieku viltotiem diplomiem par augstāko izglītību

Rīga, 20.febr., LETA. Pēc Daugavpils Sporta pārvaldes iesnieguma policija sākusi pārbaudes par vairāku sporta skolu darbinieku, tostarp treneru, viltotiem diplomiem par augstāko izglītību, aģentūrai LETA apstiprināja pārvaldes vadītājs Juris Stivriņš.

Pārbaudes sāktas pēc tam, kad no augstākās izglītības iestādēm saņemti apliecinājumi, ka konkrētie darbinieki augstāko izglītību nav apguvuši, un diplomi viņiem netika izsniegti. Stivriņš apgalvoja, ka pieprasījumus iestādēm nosūtījis, jo bijušas aizdomās par konkrētiem darbiniekiem.

Savā atbildē Maskavas fiziskās kultūras valsts akadēmija pārvaldi informējusi, ka pilsētas Futbola skola treneris Vladimirs Žavoronkovs nav studējis augstskolā un viņam arī netika izsniegt diploms. Līdzīga informācija sniegta arī no Smoļenskas fiziskās kultūras, sporta un tūrisma akadēmijas par otru skolas treneri Andreju Sipailo un Bērnu un jaunatnes sporta skolas metodiķi Ellu Ļaksu.

Stivriņš pauda, ka treneri ar neatbilstošu izglītību aizskāruši bērnu tiesības, un, lai pārliecinātos, ka pārējie pedagogi un citi darbinieki, kuriem nepieciešama augstākā izglītība, patiesi to ir apguvuši, viņš izdevis rīkojumu par visu šo darbinieku diplomu autentiskuma pārbaudi, kurai jānoslēdzas 18.aprīlī. Pārbaude attiecas uz abām minētajām izglītības iestādēm, kā arī Daugavpils Individuālo sporta veidu skolu un Daugavpils Ledus sporta skolu.

Sporta pārvaldes vadītājs atzina, ka izglītības iestāžu vadītājiem nav uzlikts par pienākumu pārbaudīt darbinieku sniegtās informācijas patiesumu, taču pieļāva, ka šāda kārtība būtu jāiedibina.

Par iegūto informāciju Stivriņš ziņojis policijai, un, pēc viņa rīcībā esošās informācijas, jau ir sākts kriminālprocess saistībā ar Žavoronkova iespējamiem pārkāpumiem. Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 275.panta 2.daļas par dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošana un viltota dokumenta, zīmoga un spiedoga realizēšana un izmantošanu, ja pārkāpums izdarīts mantkārīgā nolūkā, ja to veikusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai, ja tās radījušas būtisku kaitējumu valsts varai, pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm. Par šādu pārkāpumu var draudēt brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem, īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Ļaksa, kurai par pārbaudi un vēršanos policijā neesot zinājusi, aģentūrai LETA atzina, ka diploms tiešām ir viltots, un šāda dokumenta izmantošana savulaik bijis izmisuma solis, jo nav bijis darba, trūcis ēdamā. Sporta metodiķe stāstīja, ka bija iespējams iegūt tieši Smoļenskas augstskolas "diplomu", taču viņai saistības ar otrā šīs iestādes diploma īpašnieku Sipailo šajā jautājumā neesot.

Ļaksa sporta jomā darbojas kopš 1979.gada, viņas diploms datēts ar 1993.gadu. Jautāta, kāpēc nav ieguvusi augstāko izglītību vēlāk, sporta skolas darbiniece apgalvoja, ka pasliktinājusies veselība.

Ar Žavoronkovu un Sipailo aģentūrai LETA pašlaik sazināties nav izdevies.