Banner 980x90

Attālinātais darbs: Kā plānot un paveikt darbu maksimāli efektīvi?

Bez šaubām, viena no labākajām attālinātā darba priekšrocībām ir elastīgs darba grafiks un iespēja strādāt tādā veidā, kāds ir piemērots tieši tev. Tomēr katrai medaļai ir divas puses. Jo elastīgākas ir darba stundas, jo vairāk rodas nepieciešamība pēc stingra darba plāna izveides. 

Kā gūt maksimālu labumu no attālinātā darba? Piedāvājam ievērot dažus vērtīgus padomus, lai darbs no mājām nestu vislielāko atdevi un gandarījumu.

Kādā dienas daļā tu strādā vislabāk?

Atkarībā no cilvēka diennakts ritma (to vēl mēdz dēvēt par ķermeņa iekšējo pulksteni) viņš var produktīvi strādāt gan divos naktī, gan sešos vakarā, gan deviņos no rīta. Tāpat var rasties dabisks enerģijas kritums agrā pēcpusdienā vai gluži otrādi – neparasts darba spēju pieplūdums pēc vakariņām. Katram cilvēkam ķermeņa iekšējais pulkstenis ir citādāks, bet visbiežāk cilvēki tiek iedalīti trīs kategorijās: rīta cīruļi, nakts pūces un kaut kas pa vidu.

Ja esi pūce un centies iekļauties darba režīmā "no deviņiem līdz pieciem", tev būs diezgan grūti to izdarīt. Savukārt cīruļi var saskarties ar problēmām, ja darbs ir jāveic vēlu vakarā. Izprotot savu diennakts ritmu, tev būs vieglāk atrast laiku, kurā esi visproduktīvākais, atpūsties tajās stundās, kad jūti enerģijas kritumu, un atrast piemērotāko laiku, ko veltīt miegam.

Nosaki stingru darba grafiku

Kad esi izpratis savu bioloģisko pulksteni, stingri nosaki savu darbalaiku. Tas ir nepaciešams, lai nezaudētu kontroli pār saviem darbiem un dienu kopumā. Šādai mājas ofisa darbalaika noteikšanai ir vairākas būtiskas priekšrocības:

• ja pa tiešo strādā ar klientiem, tad tas ļaus viņiem zināt, kādā laikā tu esi pieejams,
• stingra darba grafika noteikšana palīdzēs būt produktīvākam,
• tu izveidosi līdzsvaru starp darbu un privāto dzīvi, lai varētu kontrolēt savu darbu un gūt prieku no brīvā laika,
• tas ļaus saglabāt profesionalitāti.

Kad esi noteicis savu darbalaiku, pieturies pie tā! Šajās darba stundās neplāno garas pusdienas vai personīgās tikšanās. Izturies pret šo grafiku tā, it kā tu strādātu klātienē.

Strādā vietā, kas paredzēta tikai darbam

Strādājot attālināti, atrodi vietu savās mājās, kas būs paredzēta tikai darbam. Pat ja tava dzīvojamā platība nav nemaz tik liela un tu nevari atļauties sev izveidot īstu mājas ofisu, tad atrodi vienu darba vietu vai telpu, kurā strādāsi. Izslēdz televizoru, izkāp no sava dīvāna vai gultas, strādā vienā un tajā pašā vietā (piemēram, pie rakstāmgalda) katru dienu. Tas ļaus tev nodalīt darba telpu no personīgās telpas, kas savukārt uzlabos darba spējas un produktivitāti.

Izveido savu darba vietu līdzīgu reālam ofisam

Darba vide, kas atgādina reālu ofisu, parasti palīdz strādāt produktīvāk un justies daudz labāk. Mēģini izveidot darba telpu, kas ir moderna, stilīga un individuāla. Vislabākā darba vide ir tāda, kas rosina būt radošam, enerģiskam un kas pozitīvi ietekmē darba kvalitāti, veselību un pašsajūtu. Daži vienkārši veidi, kā padarīt savu darba vietu līdzīgāku reālam birojam:

• piepildi telpu ar gaismu – dabiska saules gaisma ir viens no labākajiem veidiem, kā uzlabot darba telpas komforta līmeni un darba ražīgumu kopumā,
• izmanto telpaugus – tie palīdzēs samazināt stresa līmeni un uzlabot gaisa kvalitāti,
• novērs traucējošus un uzmanību novērsošus faktorus – izveido savu darba vietu par kluso zonu, piemēram, izslēdzot TV vai citas elektroniskās ierīces,
• izvēlies spilgtas krāsas – noteiktas krāsas kā, piemēram, zilā vai zaļā krāsa,  var uzlabot mūsu fokusēšanās spējas un darba efektivitāti savukārt dzeltenas krāsas priekšmeti palīdzēs gūt enerģiju un optimismu.

Neaizmirsti par personisko komunikāciju

Lai arī tu strādā attālināti un savā mājas ofisā esi viens pats, neizslēdz komunikāciju ar kolēģiem vai klientiem. Komunikācija ir svarīgs attālinātā darba aspekts, un ir veidi, kā izveidot spēcīgus sakarus ar komandas biedriem.

• Izveido fiksētu grafiku, lai tavi kolēģi vai klienti zinātu, kā un kad var tevi sasniegt;
• Informē kolēģus par sava darba gaitu, progresu, kas palīdzēs ne tikai nodibināt uzticamākas attiecības, bet arī parādīs, ka esi produktīvs un ieinteresēts attālinātā darba veicējs;
• Ieplāno regulāras, virtuālās sapulces, piemēram, video konferences ar vadītājiem, kas radīs pievienoto vērtību jūsu darba attiecībām un "klātienes" sajūtu.

Pievērs uzmanību detaļām

Strādājot no mājām, ir būtiski neaizmirst dažas vienkāršas, bet ļoti svarīgas detaļas. Piemēram, tā kā tev noteikti būs nepārtraukta pieeja ledusskapim, un lai izvairītos no dažādām ēšanas problēmām, savā darba vietā novieto trauku ar veselīgām uzkodām tādām kā rieksti, ogas, grieķu jogurts, melnā šokolāde utt. Tāpat neaizmirsti ievērot pārtraukumus. Attālinātā darba veicējiem ir tendence strādāt vairāk, tāpēc atrodi laiku īsiem pārtraukumiem, lai, piemēram, izpildītu dažus vingrojumus, dotos nelielā pastaigā vai meditētu.

Ievērojot šos vienkāršos, bet vērtīgos padomus, tev būs iespēja plānot un strādāt attālinātu darbu maksimāli efektīvi.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)