Kā pareizi lietot alkometru – lietderīgi padomi autovadītājiem

Par spīti tam, ka alkometri ir diez gan pieprasīta prece gan pieredzējušu, gan ne tik pieredzes bagātu autovadītāju lokā, daudzi šoferīši nemaz nenojauš, ka arī šīs ierīces lietošana pieprasa atbilstošas bāzes zināšanas. Kā pareizi lietot alkometru un kad būtu īstais brīdis nokalpojušo ierīci nomainīt pret jaunu? Ja arī jūs interesē atbildes uz šiem jautājumiem, noteikti ieskatieties tālākajā raksta saturā.

Cena atspoguļo kvalitāti un mērījumu precizitāti
Pirms ķeramies pie kopīgas īsās alkometra lietošanas pamācības izstudēšanas, noteikti jāpievēršas vienam no būtiskākajiem faktoriem, lai alkometra ierīces rādītāji kā tādi vispār būtu korekti un nesagādātu vilšanos. Šis faktors ir nekas cits kā alkometra cena. Alkometra iegādes jautājumā vienmēr jāfokusējas uz faktu, ka kokrētās preces cena gandrīz vienmēr atspoguļos ierīces kvalitāti un tās uzrādīto mērījumu precizitāti.

Alkometri iedalās vairākās kategorijās, proti, profesionālajos, pusprofesionālajos un personiskajos. Lai pārāk nesarežģītu jūsu izvēles procesu, der zināt, ka eksperti iesaka neiegādāties ierīci, kas ir lētāka pa 50 eiro. Lai gan cena var šķist gana vilinoša, šāds alkometrs nevarēs nodrošināt mērījumu pilnīgu atbilstību realitātei. 

Īsa alkometra lietošanas pamācība
Kad esam tikuši skaidrībā ar alkometra ierīces mērījumu precizitātes jautājumu, laiks ķerties klāt tā pareizai lietošanai. Kādēļ pareiza alkometra lietošana ir tik svarīga? Atbilde uz šo jautājumu ir gaužām vienkārša, proti, nepareiza alkometra lietošana var izprovocēt ierīci uz neatbilstošu mērījumu uzrādīšanu.

Pirmkārt, ierīce, protams, ir jāieslēdz, lai varētu uzsāktu alkohola koncentrācijas noteikšanu jūsu izelpotajā gaisā. Otrkārt, jāievēro tā sauktais nogaidīšanas likums, kas paredz, ka ierīcei pēc tās ieslēgšanas ir jādod aptuveni viena minūte laika, lai tās sensors varētu pilnvērtīgi sagatavoties darbam. Treškārt, vienmēr jācenšas ievērot arī ieteicamo gaisa pūšanas laiku – ne mazāk kā 4 sekundes, taču ne vairāk kā 6 sekundes. 

Papildu iepriekš minētajiem soļiem noteikti jāatceras arī par alkometra pienācīgu apkopi jeb atkārtotu kalibrēšanu, kas nodrošinās ierīces ilgtspējību, kā arī tās uzrādīto mērījumu precizitāti. Kalibrēšanas veikšanas biežums visbiežāk atšķiras no paša alkometra modeļa, taču profesionālie alkometri būs jākalibrē salīdzinoši retāk par pusprofesionālajiem. Savukārt tā sauktie personiskie alkometri savu jutību zaudē visai ātri, kas nozīmē, ka atkārtotas kalibrēšanas vietā jums var nākties iegādāties pilnīgi jaunu ierīci.

Lietas, ko noteikti nevajadzētu darīt 
Pareiza alkometra pielietošana ikdienā nozīmē arī apzināšanos, ka ir lietas, ko ar alkometru nudien nevajadzētu darīt. Nereti cilvēki alkometru uztver kā savu personīgo spēļmantiņu, kas būtiski ietekmē arī viņu attieksmi pret aparāta lietošanu kā tādu. Paturiet prātā, ka šādas lietas kaitēs gan jūsu ierīces stāvoklim, gan alkometra uzrādītajiem mērījumiem:
● nepūtiet savu izelpu alkometrā tikko pēc alkohola lietošanas. Vislabākajā gadījumā būtu nepieciešams nogaidīt vismaz 30 minūtes, lai ierīces uzrādītie mērījumu būtu vistuvāk patiesībai;
● nepūtiet savu izelpu aparātā tikko pēc smēķēšanas – nogaidiet vismaz 15 minūtes, lai kaitīgās cigarešu sastāvdaļas nebojātu alkometra sensora darbību;
● alkometra sensors nekādā gadījumā nedrīkst nonākt saskarsmē ar acetonu saturošu šķidrumu, kā arī degvielu. Šīs vielas var pilnībā sabojāt alkometrā iebūvēto sensoru, kas savukārt būtiski ietekmēs ierīces uzrādīto mērījumu pareizību;
● neuzglabājiet alkometru gaisa temperatūrā, kas ir zemāka par + 5 grādiem pēc Celsija. Alkometra uzglabāšana automašīnā aukstajos ziemas mēnešos var neatgriezeniski sabojāt ierīces darbību.

Īstais brīdis jaunam alkometram
Runājot par alkometra ierīces pareizu un pārdomātu lietošanu, noteikti jāpiemin arī fakts, ka ikvienai ierīcei ir savs kalpošanas termiņš. Lai gan alkometra kalibrēšana spēj efektīvi pagarināt ierīces darbības mūžu, personiskie jeb lētā gala alkometri visbiežāk nav paredzēti ilgtermiņa lietošanai. 

Centieties pieturēties pie šāda ieteikuma – personiskie alkometri būtu jāmaina vismaz reizi gadā, taču pusprofesionālie un profesionālie alkohola koncentrācijas noteicēji var tik izmantoti pat 3 līdz 5 gadu ilgā periodā.

Iegādājieties alkometru internetā
Ja jūsu personīgo auto piederumu arsenālā vēl neietilpst tāda ierīce kā alkometrs, ir īstais laiks to iegādāties ar interneta veikala 220.lv starpniecību. Mūsu klāstā ietilpst ne tikai pusprofesionālās un profesionālās klases alkometri, bet arī to uzgaļi un citas ikdienā noderīgas auto preces.