Banner 980x90

5 Jāņu tradīcijas, ko izmēģināt

Ugunij, ūdenim, jāņuzālēm un dažādiem rituāliem jau kopš seniem laikiem ir liela nozīme Zāļu dienas un Jāņu nakts norisēs. Saulgriežu laikā kurināti pat treju veidu ugunskuri; piemēram, tās Jāņugunis, kuras paceļ augstu pāri jāņubērnu galvām sauc par pūdelēm. Jaunas meitas pin vainadziņus un zīlē ar tiem nākotni. Ļoti daudzi noteikti ir dzirdējuši par papardes zieda meklēšanu, taču – kādas vēl tradīcijas var veikt Jāņos?

Mājas, sētas un sevis rotāšana

Zāļu dienā jeb dienā pirms Jāņiem sievas un meitas devās laukos un pļavās, lai lasītu jāņuzāles, kam bija īpašs dziedniecisks spēks, kā arī pītu auglību simbolizējošos vainagus. Vīrieši tikām gādāja par meijām, kā arī ozola un pīlādža zariem, ar ko pušķot māju, sētu, kūti, laidaru, saimniecības ēkas un arī lopiņus.

Aiz mājas sijām tika spraustas papardes un dadži, bet apkārt mājai un uz durvīm stiprināti pīlādži, lai skauģi, burvji un raganas netiktu iekšā. Lai atvairītu ļaunus spēkus, meijas ievietoja istabu stūros, savukārt vainagus karināja virs gultām, pie griestiem, kā arī lika zem spilvena. Mājas pušķošanai ar jāņuzālēm, zariem un ziediem bija maģiska nozīme, jo tika uzskatīts, ka vasaras saulgriežu laikā augos koncentrējas pats lielākais auglības spēks un saules enerģija.

Pirts kurināšana

Kad visi darbi paveikti, nepieciešams nomazgāties; visos laikos Jāņu svinēšana nav iedomājama bez iešanas pirtī, jo šajā laikā pirtī var veikt ne vien fizisko, bet arī garīgo attīrīšanos, kā arī uzņemt enerģiju. Piedomā arī pie tā, ar kādām slotiņām pērties, jo katram augam un zālītei ir savs pielietojums. Ozollapu slotiņa dara skaidrākas domas, bērzu slotiņa atpūtina miesu, dod spēku un atjauno veselību, kadiķu slotiņa atbrīvo no visa nevēlamā un liekā, bet melisas – nomierina, atslābina un atbrīvo no nepatīkamām domām.

Siera siešana

Gan alum, gan Jāņu sieram ir būtiska loma Jāņu svinēšanā, jo ar tiem tradicionāli tika cienāta saime un sanākušie jāņabērni. Jāņu siera rituli apvij rituāli, kuru saknes meklējamas dziļā senatnē – laikā, kad lopkopībai bija svarīga nozīme seno latviešu saimniecībā. Apaļā forma un dzeltenā krāsa saista Jāņu sieru ar seno saules kultu. Apaļas formas ēdieni izmantoti vasaras saulgriežu ēdienu klāstā kā simbolisks saules atveidojums, līdzīgi kā ugunskuri simbolizēja saules enerģiju un siltumu.

Jāņu sieru gatavo no piena un biezpiena, pievienojot sviestu vai saldo krējumu, olas, vārāmo sāli un ķimenes; sieru sienot, tiek īpaši veidota Jāņu siera forma.

Apdziedāšana un līgošana

Līvu valodā “līgo” nozīmē lai top!, un līgojot tā arī vajag domāt. Līgošana ir rituāls dzīvības spēku atjaunošanai un pastiprināšanai, laimes un auglības nodrošināšanai. Tieši tāpēc lauku mājās uzstādīja pūdeles, kas nozīmēja, ka tai sētā tiek gaidīti un pamieloti jāņebārni; tika uzskatīts, ka jāņabērni, to klātbūtne un dziesmas nes svētību. Tāpat lauku, mājas un saimnieku aplīgošana nozīmē aizsardzību un kopēja dzīves ritma iekustināšanu. Senči, rotājušies ar jāņuzālēm un vainagiem, apstaigāja gan savas, gan citu sētas, dziedādami līgo dziesmas, kas nes cilvēkiem laimi, svētību, turību, ražību un auglību.

Jāņu naktī kailam jāpeldas

Ticējumi vēsta, ka Jāņu naktī jādodas mazgāties rasā vai peldēties ūdenī, lai taptu skaisti un vairotos auglība. Jāņu rasa ir pilna īpašas svētības un enerģijas, jo arī dabas spēks saulgriežu brīdī ir vislielākais. Gan saskarsme ar zemi, rasu un ūdeni cilvēku dara veselu un auglīgu, gan cilvēks veicina zemes auglību. Tas var būt jebkāds ūdens – dīķis, ezers, upe, jūra vai rasa, tomēr enerģētiski būtu ieteicams peldēties tekošās, nevis stāvošās ūdens tilpnēs, jo tās ir spējīgas attīrīt efektīvāk.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)