Lielo pilsētu asociācija un Latvijas Pašvaldību savienība rīkos reģionālajai reformai veltītu konferenču ciklu

Rīga, 16.maijs, LETA. Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) un Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) sadarbībā ar republikas pilsētu domēm un reģionālajām augstskolām maijā un jūnijā organizēs reģionālajai reformai veltītu septiņu konferenču ciklu "Latvijas teritoriju attīstības izaicinājumi", aģentūru LETA informēja LLPA pārstāvis Jānis Cunskis.

Konferenču cikla mērķis būšot rast atbildi uz jautājumu, vai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājums administratīvi teritoriālajam modelim ir labākais risinājums Latvijas reģionu attīstībai un visas valsts ekonomiskās izaugsmes veicināšanai. Tāpat konferenču laikā tiks apspriestas iespējas sekmēt līdzsvarotu un ilgtspējīgu Latvijas reģionu attīstību.

LLPA ieskatā, Latvijā ir nepieciešams rast efektīvus risinājumus, lai apturētu iedzīvotāju skaita samazināšanos valstī un izlīdzinātu reģionu nevienlīdzību, kā arī atpalicību no Eiropas Savienības vidējā attīstības līmeņa.

Kā norāda LLPA izpilddirektors Viktors Valainis (ZZS), Latvijas lielajām pilsētām, kurās koncentrējas lielākais iedzīvotāju skaits un ekonomiskā aktivitāte, ir jābūt pārliecinātām, ka VARAM iecerētās reformas rezultāts būs ilgtspējīga attīstība visos Latvijas reģionos. "Mums šobrīd pietrūkst objektīva pašreizējās situācijas un teritoriju attīstības tendenču novērtējuma, kā arī prognožu par reformas sekām. Konferenču cikla laikā plānots rast atbildes uz virkni neatbildētu jautājumu par Latvijas reģionu līdzsvarotu un ilgtspējīgu attīstību," pauž Valainis.

Konferencēs aicināti piedalīties pilsētu domju priekšsēdētāji, novadu domju priekšsēdētāji, augstskolu rektori, pārstāvji no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un nozares ministrijām, vadošie nozaru eksperti un pašvaldību speciālisti, kā arī pašvaldību iedzīvotāji un citi interesenti.

Pirmā konference notiks 20.maijā Ventspils Augstskolā, un tās tēma būs "Veselības pakalpojumu tīkls - veselības jomas izaicinājumi reģionā." Tajā piedalīsies LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis (LZS), Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs (ZZS), Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš, SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" valdes priekšsēdētājs Juris Lācis, Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks, kā arī pārstāvji no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, VARAM un Veselības ministrijas.

24.maijā Liepājā sanāksme būs par tēmu "Izglītība - ko sagaidām no izglītības sistēmas un kādas ir būtiskākās problēmas tajā, kas kavē teritoriju attīstību", bet 27.maijā Daugavpilī par tēmu "Iekšējā un ārējā drošība - teritoriālā iedalījuma izmaiņu izvērtējums no drošības jautājumu aspekta". 31.maijā konference gaidāma Rēzeknē, kur tiks diskutēts par mobilitāti - transporta tīkla trūkumiem un izaicinājumiem no reģiona skatu punkta".

3.jūnijā Valmierā konferences tēma būs "Pašvaldību finanšu resursi - kādi ir izaicinājumi izmaiņām pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmā un nodokļu politikā, lai veicinātu teritoriju attīstību un pašvaldību iespējas attīstīt ekonomisko aktivitāti teritorijā". Noslēguma konference notiks 10.jūnijā Rīgā.