Labdarība, neziedojot naudu: Kā palīdzēt citiem?

Palīdzības sniegšana apkārtējiem neprasa lielas pūles, un tas ir lielisks veids, kā vairot prieku sev apkārt un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Neatkarīgi no tā, vai vēlies palīdzēt saviem tuviniekiem vai sabiedrībai kopumā, ir daudz veidu, kā to izdarīt, neziedojot naudu. 

Protams, naudas ziedojumi ir lieliska palīdzība dažādās smagās dzīves situācijās, taču arī vienkāršas aktivitātes, kas neprasa finansiālus līdzekļus, var būtiski palīdzēt uzlabot pasauli, iepriecināt citus un piepildīt savu dzīvi ar jēgu.

#1 Palīdzi savai ģimenei un draugiem

Sper pirmos soļus palīdzības sniegšanā apkārtējiem, sākot ar saviem tuviniekiem. Pajautā ģimenes locekļiem vai draugiem, ar ko tu šobrīd varētu viņiem palīdzēt (šeit runa nav par finansiāla veida palīdzību) un piedāvā izpildīt viņu lūgumus. Atceries arī izdarīt to, kas tev tika lūgts – no vienkāršas apjautāšanās nebūs lielas jēgas. Izveido sev jaunu ieradumu regulāri jautāt radiniekiem un draugiem, kāda veida palīdzība viņiem ir nepieciešama. Tas lielā mērā parādīs tavas rūpes par tuviniekiem.

Vislabākais veids, kā palīdzēt saviem mīļajiem, ir vienkārši klausīties. Visbiežāk vienīgais, kas cilvēkam ir nepieciešams, ir lai kāds viņu uzklausītu un parādītu ieinteresētību, neuzspiežot savu viedokli. Kad cilvēks stāsta tev par savām grūtībām, "nepārslēdzies" uz savām jūtām, domām un dzīves pieredzi. Praktizē arī aktīvo klausīšanos – klausoties cilvēkā, koncentrējies uz viņa vārdiem, skaties uz runātāju un nenovērs uzmanību uz savām domām. Tāpat centies netiesāt cilvēku, kuru uzklausi, jo tādā gadījumā sarunu biedrs ne tikai beigs ar tevi sarunāties, bet arī secinās, ka nevar tev uzticēties.

Vēl viens jauks veids, kā iepriecināt savus tuviniekus, ir izrādīt viņiem uzmanību, piemēram, nosūtot e-pastu vai papīra vēstuli, vienkārši pasakot, cik svarīgs tev ir šis cilvēks. Tāpat vari nosūtīt kādam radiniekam pasta sūtījumu ar tām lietām, kas viņam patīk, piemēram, ja cilvēkam patīk adīt, tad paciņā ieliec krāsainas dzijas kamolu.

#2  Palīdzi sabiedrībai

Nākamais solis palīdzības sniegšanā apkārtējiem ir rūpes ne tikai par saviem ģimenes locekļiem un draugiem, bet arī par citiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama palīdzība. Viens no labākajiem veidiem, kā sniegt palīdzības roku, ir kļūt par brīvprātīgo. Brīvprātīgais darbs ir lielisks veids, kā palīdzēt savas pilsētas iedzīvotājiem. Tādā veidā tu ne tikai varēsi palīdzēt citiem, bet arī palūkosies uz savu dzīvi no cita skatpunkta.

Tu vari iepriecināt seniorus veco ļaužu pansionātos, kopīgi spēlējot galda spēles vai vienkārši apspriežot notikumus Latvijā un pasaulē. Tāpat tu vari palīdzēt bērniem no bērnunamiem, sniedzot atbalstu dažādos mācību priekšmetos. Cits veids ir palīdzēt dažādu kultūras pasākumu organizēšanā bērniem, ģimenēm, senioriem. Iespēju ir ļoti daudz! Tu vari atrast brīvprātīgā darba iespējas mājaslapā www.brivpratigie.lv, kur jebkurš interesents var pieteikties dažādām brīvprātīgo aktivitātēm savā reģionā.

Vēl viens veids, kā palīdzēt tiem, kuriem tas ir nepieciešams, ir ziedot dažādus pārtikas produktus, piemēram, produktus, ko var ilgstoši uzglabāt: konservētas pupiņas, zirnīšus, zupas burkās, garšvielas. Tāpat tu vari atdot nevajadzīgās rotaļlietas vai citas lietas bērnunamiem vai labdarības veikaliem.

#3 Palīdzi dzīvniekiem

Arī mūsu četrkājainajiem draugiem ir nepieciešama palīdzība. Pirmkārt, tu vari palīdzēt dzīvnieku patversmēm gan kā brīvprātīgais, piemēram, dodoties pastaigās ar suņiem, gan arī nodrošinot dzīvnieciņiem barību vai citas vajadzīgās lietas kā segas, spilvenus, pledus. Otrkārt, nepaej garām, ja kādam klaiņojošam dzīvniekam, piemēram, bezsaimnieka kaķim vai sunim uz ielas nepieciešama palīdzība – tu vari ziņot par to attiecīgajām iestādēm.

Ja plāno iegādāties sev mājdzīvnieku, sākumā apsver iespēju paņemt jauno mīluli no patversmes. Adoptējot dzīvnieciņu, tu ne tikai iegūsi sev jaunu draugu, bet arī palīdzēsi nelaimīgajam dzīvniekam, kas dažādu apstākļu dēļ ir zaudējis savus iepriekšējos saimniekus. Dzīvnieka adopcija no patversmes ir atbildīgs lēmums, tāpēc ir svarīgi izvērtēt sadzīves apstākļus un finansiālās iespējas.

Kāpēc jāpalīdz citiem?

Palīdzīgas rokas sniegšana ir normāla un pat dabiska parādība – katrs no mums var izjust līdzjūtību kāda cita nelaimei. Katru dienu izdarot kaut ko labu, palīdzot tiem, kam tas ir visvairāk nepieciešams, mēs padarām mūsu pasauli nedaudz labāku. Mēs katrs varam palīdzēt, svarīgākais, lai būtu vēlme to darīt. Turklāt palīdzībai ne vienmēr ir jābūt materiālai. Bieži vien cilvēkiem ir nepieciešams vienkārši padoms vai līdzdalība. Atceries, svarīgi ir visi, pat vismazākie centieni palīdzēt apkārtējiem!