Kas ir sausās acs sindroms un kā tas var ietekmēt tavu ikdienas dzīvi? Skaidro ārste

Mūsu acis un redze ik dienas ir pakļautas kolosālai slodzei, un šo slodzi vēl vairāk pastiprina mūsdienu gudro "gadžetu" pārbagātība. Cik gan bieži redzam cilvēkus, kas savās ikdienas gaitās dodas, nemaz nepacēluši skatienus no viedierīču ekrāniem un koncentrējušies uz sociālajos tīklos, ziņu vai izklaides medijos notiekošo!

Un, ja vēl arī profesionālā sfēra saistīta ar regulāru datora lietošanu, turklāt biroja telpās, kur nereti ir sauss, kondicionēts gaiss, tad risks saskarties ar tādiem nepatīkamiem simptomiem kā asarošana, graušanas sajūta acīs un redzes miglošanās ir vēl augstāks. Viena no redzes orgāna saslimšanām, kurai vēl joprojām tiek pievērsta gaužām maza vērība un kas var izmainīt dzīves kvalitāti uz negatīvo pusi, ir sausās acs sindroms. Kā izpaužas šī saslimšana, un ko mēs varam darīt jau tagad, lai ar to nekad nesaskartos, skaidro "Veselības centrs 4" grupas uzņēmuma SIA "Kronoss" – "Pārventas poliklīnikas" – oftalmoloģijā specializējusies ārste Olga Muhina.

Kas ir sausās acs sindroms, un kādi ir tā raksturīgākie simptomi?

Sausās acs sindromu (SAS) neizraisa kāds noteikts cēlonis, bet gan vairāku faktoru kopums. Kā skaidro speciāliste, tā ir multifaktorāla acs virsmas un asaru produkcijas saslimšana, kuras rezultātā rodas asaru plēvītes stabilitātes jeb funkcionālie traucējumi, kas savukārt paaugstina acs virsmas bojājumu un nopietnu iekaisumu risku. Šī sindroma raksturīgākās izpausmes ir diskomforta, svešķermeņa sajūta acīs un graušana, ko īpaši intensīvi var izjust, skatoties TV, strādājot pie datora, lasot, vadot auto un veicot citas aktivitātes, kuru laikā ir ilgstoša pastiprināta slodze uz redzes orgānu. Tāpat sausās acs sindroma pacienti bieži vien sūdzas par acu asarošanu, biežāk – vējainā un aukstā laikā. Sausās acs sindroma gadījumā pacientam var rasties arī dažādas smaguma pakāpes redzes traucējumi, piemēram, attēla miglošanās, pastiprināts acu nogurums u. c. Sausās acs simptomi parasti izteiktāk izpaužas vakaros un no rītiem pēc pamošanās.

Kāda ir situācija Latvijā – cik izplatīts ir sausās acs sindroms un kādos gadījumos tā attīstības risks ir īpaši augsts?

Sausās acs sindroms atsevišķi vai kombinācijā ar citiem veselības stāvokļiem ir bieži sastopams acu virsmas kairinājuma un iekaisuma iemesls, skaidro "Pārventas poliklīnikas" ārste Olga Muhina. Precīzi dati par saslimšanas izplatību tieši Latvijas iedzīvotāju vidū nav zināmi, taču, balstoties uz apjomīgiem epidemioloģiskajiem pētījumiem, pasaulē sausās acs sindroma izplatība svārstās robežās no 5% līdz pat 35%. Ārste savā praksē ir novērojusi – diviem trim pacientiem no 10 ir vieglākas vai smagākas sausās acs sindroma izpausmes.

Visbiežāk sausās acs sindroms tiek diagnosticēts sievietēm saistībā ar hormonālām svārstībām organismā, kas rodas, piemēram, grūtniecības, zīdīšanas, menopauzes un menstruāciju laikā. Saslimšanas attīstību var veicināt arī hormonālās izmaiņas dzimumnobriešanas jeb pubertātes periodā.

Tāpat speciāliste pauž, ka no sausās acs radītā diskomforta bieži cieš aziātu izcelsmes cilvēki, vecāka gadagājuma pacienti, kā arī kontaktlēcu lietotāji un cilvēki, kam veiktas acu operācijas, piemēram, kataraktas vai lāzerķirurģijas manipulācijas.

Protams, arī pārmērīga viedierīču lietošana nav labvēlīga mūsu acu veselībai un var veicināt sausās acs sindroma attīstību, jo, ilgstoši skatoties datoru, viedtālruņu, planšetdatoru spilgtajos ekrānos, mēs vairāk sasprindzinām redzi un sākam neapzināti mirkšķināt acis daudz retāk nekā parasti. Tā rezultātā asaras iztvaiko ātrāk, un acs virsma kļūst sausa, radot diskomfortu un palielinot acu nogurumu.

Kā notiek sausās acs sindroma diagnostika "Pārventas poliklīnikā"?

"Vispirms mēs vienmēr rūpīgi uzklausām pacienta sūdzības un tikai pēc tam sākam detalizētu izmeklēšanu," stāsta speciāliste, piebilstot, ka sausās acs sindroma gadījumā ir ļoti svarīgi izvērtēt priekšējās acu struktūras, plakstiņus un Meiboma dziedzerus, kuri producē asaru aizsargplēvītes funkcionēšanai nepieciešamos lipīdus. "Ja nepieciešams, veicam arī laboratorisku, bakterioloģisku un skropstu Demodex ērcītes diagnostiku, analizējot konjunktīvas maisiņa (spraugveida telpa starp plakstiņu konjunktīvu un acs ābola konjunktīvu) saturu – asaras," skaidro ārste. Speciāliste stāsta, ka, iekrāsojot radzeni ar speciāliem pilieniem, iespējams pārbaudīt arī asaru plēvītes noturības laiku – ja tā ātri pārraujas, tas nozīmē, ka asaras ļoti ātri iztvaiko, tādējādi izraisot sausās acs sindroma simptomus. Tāpat efektīva diagnostikas metode aizdomu par sausās acs sindromu gadījumā ir Širmera tests. Tas tiek veikts, pacienta acīs uz laiku ievietojot speciālas šķidrumu uzsūcošas filtrpapīra strēmelītes, kas palīdz noteikt asaru produkcijas kvalitāti. Visi izmeklējumi ir paveicami ātri un bez sāpēm. "Pārventas poliklīnikā" pacientiem vienmēr tiek piedāvāts arī aizpildīt speciālu anketu, lai varētu labāk izvērtēt sausās acs sindroma smaguma pakāpi.

Kādas ir sausā acs sindroma ārstēšanas iespējas?

"Pārventas poliklīnikā" sausās acs sindroma, tāpat kā citu acu saslimšanu, ārstēšana ir balstīta uz starptautiskām vadlīnijām, kā arī, protams, uz diagnostikas rezultātiem un saslimšanas smaguma pakāpi, stāsta speciāliste. Simptomu efektīvai atvieglošanai ir pieejami dažādi līdzekļi gan gēlu, gan emulsiju, gan acu pilienu formā – ar vai bez konservantiem –, kas pieejami aptiekās bez receptes. Dažus no medikamentiem var piemērot arī tiem sausās acs sindroma pacientiem, kas ikdienā lieto kontaktlēcas. Tāpat ārstniecībai ir pieejami jaunākās paaudzes acu pilieni, kas satur divu veidu lipīdu emulsijas – tās iedarbojas uz visiem asaru aizsargplēvītes slāņiem, sniedzot maksimālu simptomu atvieglojumu un terapeitisko efektu, skaidro ārste.

Kā uzsver speciāliste, neskatoties uz to, ka simptomātiska sausās acs sindroma ārstēšana krietni uzlabo pacientu pašsajūtu, slimība diemžēl 100% nav izārstējama, tādējādi raisot neapmierinātību gan pacientam, gan viņa ārstējošajam speciālistam.

Kādas var būt sekas, ja sausās acs sindromu neārstē, un ko var darīt, lai veiksmīgi izvairītos no saslimšanas?

Sausās acs sindroma gadījumā izmainās asaru plēvītes osmolaritāte jeb sāļu koncentrācija asarās un var samazināties arī radzenes jutīgums. Tā kā sausās acs attīstības gaitā zūd asaru plēvītes aizsargspējas, vienkāršāk veidojas dažādi acu iekaisumi, viegli var pievienoties arī infekcija. Kā viena no nopietnākajām saslimšanas sekām iespējama radzenes čūla, kas plīstot var izraisīt pilnīgu redzes zudumu, tāpēc ir ļoti svarīgi laikus atklāt saslimšanu un vienmēr stingri ievērot visus ārsta norādījumus.

Divi būtiskākie nosacījumi, kas jāievēro, lai mazinātu vai novērstu risku saslimt ar sausās acs sindromu, ir pareiza plakstiņu higiēna, kā arī vides, tai skaitā arodfaktoru, modificēšana, norāda "Pārventas poliklīnikas" ārste. "Piemēram, ja cilvēks regulāri strādā ar datoru vai "sēž telefonā", rekomendējams ik pēc 15 līdz 20 minūtēm atpūtināt acis, un tas jādara vismaz divas trīs minūtes ilgi," tā speciāliste. Lai izvairītos no acs virsmas izžūšanas, nav ieteicams arī ilgstoši uzturēties kondicionētās telpās un ilgi turēt ieslēgtu kondicionieri automašīnā. Ja telpās ir sauss gaiss, ir svarīgi parūpēties par tā mitrināšanu, kā nolūkam plašā klāstā pieejamas dažādas speciālas gaisa mitrināšanas iekārtas.

Daktere uzsver, ka profilakse, tai skaitā mākslīgo asaru lietošana, ir daudzas reizes iedarbīgāka un labāka nekā sausās acs sindroma seku un komplikāciju ārstēšana. "Lai izvairītos no saslimšanas ne tikai ar sausās acs sindromu, bet arī no jebkurām citām acu veselības problēmām, kas var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti, ikvienam silti iesaku pārbaudīties pie acu ārsta vismaz reizi gadā, jo tikai tā iespējams savlaicīgi pamanīt negatīvas izmaiņas redzes orgānā un veiksmīgi apturēt slimības progresēšanu."

Speciāliste arī piebilst, ka "Pārventas poliklīnikā" pacientiem tiek nodrošinātas visas iespējas veikt pilnvērtīgu acu veselības un redzes diagnostiku. Piemēram, šobrīd oftalmoloģijas kabinetā pieejama jaunākās paaudzes "Fundus" kamera, ar kuras palīdzību iespējams nofotografēt acu priekšējās un mugurējās struktūras. Tā ir efektīva diagnostika, ar kuru iespējams sekot līdzi acu struktūru rādītāju izmaiņām dinamikā, kas ir īpaši svarīgi, piemēram, radzenes slimību vai tīklenes saslimšanu gadījumā. Tāpat oftalmoloģijas kabinetā pieejams autorefraktometrs un bezkontakta tonometrs refrakcijas un acu spiediena mērīšanai, kā arī jauns ultrasonogrāfijas aparāts un datorizētas projekcijas perimetrijas aparāts, ar kuru tiek pārbaudīts pacientu redzes lauks. Šāds izmeklējums ir īpaši būtisks glaukomas pacientiem un tas tiek veikts reizi pusgadā, lai izvērtētu slimības progresēšanu.

"Novēlu visiem izmantot mūsdienu augsti efektīvās diagnostikas un ārstēšanas iespējas un sargāt savas acis un redzi, un, protams, kārtīgi rūpēties arī par veselību kopumā!" aicina "Pārventas poliklīnikas" ārste Olga Muhina.

Par "Pārventas poliklīniku"

"Pārventas poliklīnika" kopš 2018. gada ir SIA "Veselības centrs 4" grupas uzņēmums. Poliklīnikā tiek nodrošināti daudzveidīgi medicīnas pakalpojumi, iekļaujot gan maksas, gan Nacionālā Veselības dienesta (NVD) apmaksātos pakalpojumus. Šobrīd "Pārventas poliklīnikā" pacientus pieņem gan ģimenes ārsti, gan arodārsti, kā arī ir pieejams jūrnieku ārsts. Uzņēmumiem poliklīnikā iespējams veikt arī darbinieku obligātās veselības pārbaudes, nodrošinot operatīvu, kvalitatīvu un objektīvu izvērtējumu par potenciālo un esošo darbinieku veselības stāvokli, kā arī veicinot nepārtrauktu darba produktivitāti. "Pārventas poliklīnikā" tiek nodrošināta pacientu konsultēšana un kvalitatīva veselības aprūpe tādās jomās kā oftalmoloģija, ķirurģija, traumatoloģija-ortopēdija, otorinolaringoloģija, neiroloģija, fleboloģija, proktoloģija u. c., sniedzot iespēju pilnībā parūpēties par savu veselību vienas iestādes ietvaros.

Nākotnē "Pārventas poliklīnika" plāno attīstīt multifunkcionālu un modernu medicīnas centru Ventspilī, tādējādi nodrošinot Kurzemes reģiona iedzīvotājiem labākās diagnostikas iespējas un speciālistu konsultācijas un veicinot savlaicīgu veselības aprūpi.