Banner 980x90

Izzini seno latgaļu cilšu dzīvi "Kroma kolna bruolistē"

visitdagda.com
visitdagda.com
Dagdas novada Andrupenes pagasta Zundos atrodas kāds pakalns, kur tikai pirms dažiem gadiem sācis tapt kāds visnotaļ interesants projekts – Kroma kalns jeb seno latgaļu pils komplekss. Viesiem tiek piedāvāts apskatīt 9.-11. gadsimtā dzīvojušo latgaļu cilšu koka pils rekonstrukcijas procesu, piedalīties eksperimentālās arheoloģijas pasākumos un klausīties par seno latgaļu dzīvi Dienvidlatgalē. Jāņem vērā, ka objekta apskatei nepieciešams iepriekš pieteikties.

"Kroma kolna bruoliste"

"Kroma kolna bruoliste" Latgalē ir vienīgā vēstures aktīvistu un rekonstruktoru biedrība, kas pēta un atdarina senās Latgales vēsturi un kultūru, telpu un paražas. Tās pamatnodarbošanās ir 9.-13. gadsimta Latgales senvēstures notikumu un kultūrvides rekonstruēšana un imitēšana, rīkojot dažādus ar senču vēsturi saistītus pasākumus, valkājot senajiem latgaļiem raksturīgās rotas un apģērba imitācijas, laikmetam atbilstošo karavīru ekipējumu, demonstrējot ieročus, cīņas mākslu un sadzīvi, lai ikviens interesents varētu gūt priekšstatu par tā laika seno latgaļu dzīvi un sadzīvi.

Brālība sākotnēji veidojās kā vīru kopa, tomēr, laikam ejot, pievienojušās arī sievietes. Katram dalībniekam ir savs amats, piemēram, kalējs, pilskungs, karavīrs, pavārs, bitenieks, un citi, tādējādi cenšoties atdarinot dzīvi tajos laikos, kad Pečoru klostera mūks Nestors latgaļus pieminēja savā hronikā. Pēdējos gados Kroma kolna bruolistes dalībnieki savos senajos tērpos un rotās, cīnītāju bruņojumā ir neatņemama dažādu pasākumu sastāvdaļa un viesi ne tikai Latgalē, bet arī citos novados.

Seno latgaļu koka pils

visitdagda.comvisitdagda.com

Aleksandra Lubāna vadībā Dagdas novada Zundos Priežu kalnā Kroma kolna bruoliste ir uzsākusi darbu pie latgaļu cilšu koka pils rekonstrukcijas ar visām to laiku fortifikācijas būvēm, kas šobrīd ir arī bruolistes biedru tikšanās vieta. Novada simbola – Latgales karoga – autors ir kluba dalībnieks Māris Rumaks. 2013. gadā, aicinot uz Kroma kolna svētkiem, kluba dalībnieki bija izvēlējušies moto, kas tulkojumā no latgaliešu valodas skan: "Pils vēl nav, bet mēs esam ceļā uz to."

Kroma kalna īpašnieks jeb "pilskungs", kā viņu godā bruolistes biedri, Aleksandrs Lubāns  20 kilometru rādiusā saskaitījis veselus 42 pilskalnus, kuros reiz mituši senie latgaļi. Tā arī dzimusi doma seno latgaļu koka pili izveidot arī pašiem. Lai veicinātu koka pils tapšanas procesu, laiku pa laikam tiek rīkotas pils būvniecības darbu talkas. Šādā veidā jau ir uzcelts viens tornis, daļa no aizsargsienas, kā arī izveidots pītais žogs gar ceļu uz pili.

Kroma kolnā interesentiem tiek piedāvāta līdz šim nebijusi iespēja pārcelties laikā un uz brīdi pabūt senās Latgales (9.-13. gadsimts) atmosfērā. Tiek piedāvātas arī ekskursijas pa jaunizveidoto pilskalnu, gida stāstījums, arheoloģisko tērpu un bruņojumu uzlaikošana, kā arī fotografēšana. Kroma kolnā ir arī atpūtas, telšu un piknika vieta, kā arī kāzu viesību piestājas vieta. Jāņem vērā, ka ka objekta apskatei un ekskursijai nepieciešams iepriekš pieteikties.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)