"Daugavpils siltumtīklu" krimināllietā pret bijušo uzņēmuma vadītāju un diviem uzņēmējiem plāno noslēgt vienošanos

Rīga, 23.okt., LETA. Krimināllietā, kurā par korupciju apsūdzēts bijušais PAS "Daugavpils siltumtīklu" valdes loceklis Māris Laudiņš, bet uzņēmēji Gints Sorokins un Jānis Sprinovskis apsūdzēti krāpšanā, paredzēts noslēgt vienošanos, aģentūru LETA informēja Daugavpils tiesas priekšsēdētāja palīdze Aiga Trokša-Traško.

Šodien tiesvedībā notikusi pirmā sēde, taču krimināllietā pasludināts pārtraukums līdz 2019.gada 6.februāra plkst.11, lai noslēgtu vienošanos un iesniegtu dokumentus tiesai. Trokša-Traško skaidroja, ka lūgumu par vienošanos pieteicis prokurors, un pārējie lietas dalībnieki piekrituši lūgumam un lūguši pasludināt pārtraukumu.

Jau vēstīts, ka privātpersonas sauktas pie kriminālatbildības par krāpšanu lielā apmērā darījumos par emisijas kvotām kopumā pret 11 Latvijas uzņēmumiem 2011.-2012.gadā.

Kā uzsver apsūdzība, pirmstiesas izmeklēšanā iegūtie pierādījumi ļauj izteikt pieņēmumu, ka apsūdzētie izkrāpa naudu un emisijas kvotas no pieciem uzņēmumiem par kopējo summu ne mazāku kā 759 139 eiro par pakalpojumu, ko viņi nebija domājuši sniegt un arī nevarēja sniegt. Tāpat apsūdzētie mēģinājuši izkrāpt emisijas kvotas par kopēju summu 4 981 216 eiro no sešiem uzņēmumiem, kuri nenoslēdza līgumu ar apsūdzēto pārstāvēto uzņēmumu, apsūdzēto piedāvājumu atzīstot par šaubīgu un aizdomīgu.

Viena no šīm privātpersonām saukta pie kriminālatbildības arī par līdzdalību ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošanā, ko izdarījusi PAS "Daugavpils siltumtīkli" valsts amatpersona, organizējot "Daugavpils siltumtīkli" finansiāli neizdevīga darījuma noslēgšanu 2012.gada 20.septembrī par emisijas kvotu maiņu, kā rezultātā "Daugavpils siltumtīkli" nodarīts mantisks zaudējums par summu ne mazāku kā 80 000 eiro.

Tāpat šī privātpersona apsūdzēta dokumenta viltošanu, proti, par 2012.gada 20.septembra līguma par emisijas kvotu maiņu viltošanu 2012.gada septembra beigās. Prokuratūra viņu apsūdz arī par 10 000 kukuļa nodošanu 2012.gada oktobra sākumā "Daugavpils siltumtīkli" valsts amatpersonai. Kukulis dots par labvēlīgu rīcību attiecībā pret apsūdzētā pārstāvēto privātuzņēmumu "Daugavpils siltumtīkli" rīkotā konkursā par emisijas kvotu maiņu.

Savukārt "Daugavpils Siltumtīkli" amatpersona saukta pie kriminālatbildības par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu "Daugavpils siltumtīkli" rīkotajā konkursā, 2012.gada 20.septembrī tīši noslēdzot finansiāli neizdevīgu darījumu, proti, līgumu par emisijas kvotu maiņu. Tā rezultātā "Daugavpils siltumtīkli" nodarīts mantisks zaudējums par summu ne mazāku kā 80 000 eiro.

Amatpersona arī apsūdzēta par dokumenta viltošanu, proti, par 2012.gada 20.septembra līguma par emisijas kvotu maiņu viltošanu 2012.gada septembra beigās. Viņu arī apsūdz par 10 000 eiro kukuļa pieņemšanu par privātpersonai labvēlīgu rīcību "Daugavpils siltumtīkli" rīkotā konkursā par emisijas kvotu maiņu.

Apsūdzētie savu vainu inkriminētajā noziedzīgajā nodarījumā nav atzinuši.

Jau ziņots, ka iepriekš Ģenerālprokuratūra nodevusi Zemgales rajona tiesai Jēkabpilī krimināllietu, kurā bijušais Daugavpils vicemērs Vjačeslavs Širjakovs (S) un uzņēmējs Sergejs Karnauhovs apsūdzēts par 60 000 eiro kukuļošanu. Tiesai nodotā krimināllieta bija izdalīta no tā dēvētā "Daugavpils siltumtīklu" korupcijas kriminālprocesa.

Uzņēmējam apsūdzību uzrādījis par kukuļa došanu 60 000 eiro apmērā, bet Daugavpils domes deputātam par šī kukuļa pieņemšanu.

Saskaņā ar apsūdzību kukuļošana notikusi 2013.gada 1.februārī privātpersonas interesēs par vairākiem Daugavpils pilsētas domē un tās iestādēs pieņemtajiem lēmumiem, tostarp, par līguma noslēgšanu starp privāto uzņēmumu un Daugavpils pilsētas pašvaldības iestādi "Komunālās saimniecības pārvalde" par Daugavpils pilsētas ielu ikdienas uzturēšanu 2013.-2015.gadā.

Daļa "Daugavpils siltumtīklu" korupcijas kriminālprocesa iepriekš arī tika izbeigta.

Pirms lietas nodošanas prokuratūrā, to izmeklēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.