5 padomi nevajadzīgu tēriņu samazināšanai

Dažreiz šķiet, ka labāk neskatīties bankas kontā pārāk bieži, jo atziņa, saskaroties ar ārprātīgo realitāti par saviem izdevumiem, nav pārāk patīkama. Un, lai gan tas varbūt nenotiek bieži, kad bankas kontā "pēkšņi pazūd" vairāki simti vai tūkstoši eiro nevajadzīgos pirkumos, tomēr piezogas tā sajūta, ka tik atkal nebūtu kaut kādu negaidītu pavērsienu, atverot bankas kontu.

 

Pārmērīgi tēriņi – restorāni, biežas vakariņas ar draugiem, dārgas un ne vienmēr vajadzīgas dāvanas – prasa uzmanību, jo tas skar jūsu bankas kontu. Mēs mēdzam attaisnot ļoti daudz nevajadzīgu pirkumu ar atrunu "nu vienreiz jau var atļauties, es to esmu pelnījis". Mēs izliekamies, ka kaut kā jau savilksim savas finanšu jostas ar kādu mistisku risinājumu, lai gan mēs apzinamies, ka droši vien to neizdarīsim. 

Te būs pieci padomi, kam sekot, lai nepieļautu izdevumu haosu atkārtoti.

1. Sastādiet sarakstu ar cilvēkiem, kuri saņems dāvanas
Nolemiet, kuriem cilvēkiem dāvināsiet lielas un dārgas dāvanas (vairāk par standarta 10–20 eiro). Sāciet piedomāt pie izdevīgākām un vienlaikus arī personiskākām dāvanām – kaut kas pašizgatavots, oriģināls, kas galu galā nebūs arī dārgs. Nav prātīgi tērēt vairākus desmitus eiro dāvanās cilvēkiem, kuri nav ne jūsu ģimenes locekļi, ne īsti draugi, varbūt tikai paziņas.

2. Pārskaitiet daļu naudas uz uzkrājumu kontu
Pārsūtiet vairāk nekā parasti no sava pamatkonta uz uzkrājumu kontu, ja nepieciešams, ielieciet naudu grāmatā vai krājkasē, vienkārši novāciet to no sava redzesloka. Jo mazāk savā ikdienas kontā redzēsiet naudas, jo mazāk tērēsiet. Samaksājiet svarīgākos maksājumus, piemēram, komunālos maksājumus, kredīta maksājumus uzreiz, tiklīdz nauda parādās kontā.

3. Pārbaudiet savu kontu reizi dienā un pārbaudiet katru pirkumu
Svētku laiku un brīvdienas ir tas laiks, kad tēriņu paradumi mēdz iziet ārpus rāmjiem, un, ja neesat pietiekami modrs, iespējams, pat varat neaptvert, ka jūsu kartē ir veikti krāpnieciski pirkumi. Tādā gadījumā ir arī daudz mazāk iespēju, ka jūs tērēsiet neprātīgi, ja tiešām sāksiet ievērot neracionālos pirkumus, kas veikti pat vairākas reizes dienā, nedēļā. Ja tas liks pārdomāt pat vienu sliktu pirkumu, jau būsi ieguvējs.

4. Pagaidi, kamēr lietas kļūst lētākas
Neatkarīgi no tā, ko tieši vēlaties sev iegādāties, pastāv 90% iespējamība, ka tas tiks pārdots lētāk, ar atlaidi, ja vien pagaidīsiet dažas dienas vai nedēļas. Neļaujieties kārdinājumam pirkt sev kaut ko tikai tāpēc, ka tieši tagad tas ir jānopērk. Pienāks laiks, kad it sevišķi apģērbu, apavu veikali (bet arī citi) gandrīz vai skries jums pakaļ ar atlaidēm. Jūsu bankas konts būs ieguvējs no šādas tālredzības.

5. Tradicionāls triks pirms ballītēm, par ko nav jākaunas
Atpūta vienmēr asociējas ar lieliem tēriņiem par dzērieniem un uzkodām, 100 eiro rēķins bārā nav nekas neparasts. Esiet gudri, uzaiciniet draugus sākumā pie sevis, pirms dodaties tālāk, pavakariņojiet un papļāpājat mājās. Tas jau garantēs izmaksu samazinājumu. Pretējā gadījumā, pēc vairākām ballītēm nākas atskart, ka tieši šī pozīcija – atpūta – veido lielākās mēneša izmaksas.