4 padomi, kā ātrāk izkļūt no kredītsaistībām

Ikviens kredīts ir atbildība, kas jāizvērtē vēl pirms tā noformēšanas. Taču ne vienmēr viss rit pēc plāna un kredītsaistības draud negatīvi ietekmēt finansiālo stabilitāti. Lai tā nenotiktu, kredītu atmaksai vajadzētu būt vienai no prioritātēm. Turpinājumā 4 padomi, kas palīdzēs no kredītsaistībām izkļūt pēc iespējas ātrāk. 

Noskaidro, cik lielas ir Tavas kredītsaistības
Liela daļa cilvēku, kuriem ir vairāki kredīti, vienkārši veic rēķinu apmaksu – bez stratēģiska plāna. Dažkārt, ja parādu summa ir iespaidīga, cilvēks pat nav gatavs ieraudzīt reālo situāciju. Taču bez tā nav iespējams izveidot efektīvu kredītu atmaksas plānu. Noskaidro, cik esi parādā katram aizdevējam, kādas ir procentu likmes un minimālie maksājumi. Ja kopējā aizdevumu summa šķiet ļoti augsta, vērts atcerēties divas lietas – pirmkārt, ir cilvēki, kuriem ir lielāki parādi nekā Tev. Otrkārt – sliktāk vairs nebūs. Kļūs tikai labāk.  

Izlem, kuru kredītu atmaksāsi vispirms
Kad zini, cik esi parādā, vari izveidot atmaksas stratēģiju. Lai to izdarītu, jānosaka prioritāte – kuru no kredītiem atmaksāsi vispirms. Tas var būt, piemēram, patēriņa kredīts internetā, kredītkarte vai studiju kredīts. Lai izvēlētos prioritāti, jāņem vērā procentu likme – aizdevumu ar augstāko procentu likmi labāk atmaksāt vispirms. Tālākais solis ir palielināt izvēlētā kredīta ikmēneša maksājumu. Ņemot vērā, ka jāturpina veikt arī citus kredītmaksājumus vismaz minimālajā apmērā, tad var gadīties, ka prioritāro maksājumu vari palielināt tikai nedaudz. Taču pat pāris desmiti eiro var palīdzēt aizdevumu atmaksāt daudz īsākā laikā un būtiski samazināt procentos aprēķināto summu. 

Novērs kārdinājumus
Ja vēlies izkļūt no kredītsaistībām, Tu nedrīksti atkal radīt jaunas. Tādēļ svarīgi izvērtēt savus ienākumus un izdevumus, kā arī izveidot budžeta plānu, kas palīdzēs nezaudēt motivāciju. Būtiski arī izvairīties no impulsīviem pirkumiem, jo tieši tie visbiežāk rada iztrūkumu budžetā. Tāpat jārēķinās ar dažādiem neplānotiem izdevumiem, budžeta plānā tam atvēlot atsevišķu sadaļu. 

Izlem, no kādiem līdzekļiem veiksi kredīta atmaksu
Ja esi izlasījis līdz šai vietai, iespējams, Tu domā: ‘’Tas viss ir lieliski, bet,  kā lai tieku pie līdzekļiem, lai samaksātu visus šos rēķinus?’’ Te var noderēt daži ieteikumi:
• pārskati budžetu un atrodi liekos tēriņus. Tie varētu būt, piemēram, kafijas krūze benzīntankā pa ceļam uz darbu vai regulāra pusdienošana ārpus mājas. Ietaupīto summu novirzi aizdevumu atmaksai;
• meklē iespēju nopelnīt vairāk naudas. Piemēram, palūdz algas pielikumu vai uzsāc pats savu mazo biznesu. Lai ko Tu izvēlētos, ieguvumi var būt būtiski. 

Iespējami ātrāka aizdevumu atmaksa ir viens no labākajiem finanšu lēmumiem, ko vari pieņemt. Izdevumu ierobežošana un ienākumu palielināšana ir efektīvs veids, kā šo apņemšanos īstenot. 

Būtiska nozīme ir arī motivācijas saglabāšanai. Regulāri atgādini sev, kāds labums būs no kredītu atmaksas, kā jutīsies tad, kad būsi finansiāli neatkarīgs, kādas ieceres varēsi īstenot. 

Ja tomēr šķiet, ka kredītsaistības nevarēsi segt saprātīgā laika periodā, konsultējies ar kredītdevējiem, lai vienotos par abām pusēm pieņemamu risinājumu. Aizdevēji var piedāvāt vairāku kredītu apvienošanu vai, piemēram, maksājumu grafika pārskatīšanu. 

Atmaksājot kredītus pēc iespējas ātrāk, uzlabosi savas dzīves kvalitāti. Turklāt kredītu atmaksai būs vēl arī citi ieguvumi – piemēram, būsi ieguvis jaunas un vērtīgas zināšanas, kā veiksmīgāk plānot budžetu un turpmāk rūpīgāk pieņemt ar finansēm saistītos lēmumus.